H&M 2024 Met Gala’ya Katılım Gösterdi

H&M, 6 Mayıs tarihinde gerçekleşen, modanın en büyük gecesi olan 2024 Met Gala’ya katılım gösterdi. Awkwafina, Adwoa Aboah, Paloma Elsesser, Quannah Chasinghorse, Hari Nef ve Stefon Diggs, H&M tasarımı giyerek kırmızı halıda yürüdüler.

H&M’nin H&M Studio dahil tüm özel koleksiyonlardan sorumlu iç tasarım ekibi, bu yılın Costume Institute sergisi “Uyuyan Güzellikler: Modanın Yeniden Uyanışı” ve Gala kıyafet kodu “Zaman Bahçesi”nden esinlenerek özel görünümler oluşturdu. Serginin teması, 1947’de İsveç’teki küçük bir butik olarak başladığı zamandaki H&M arşivlerini incelemeye yönlendirdi. 1940’ların sonu ve 50’lerdeki feminenlik ve iyimserlikten esinlenen arşivler, bu yılın tema renkleriyle uyumlu yumuşak, romantik tonlarda dramatik, süslü görünümlerle modern yorumlara dönüştü.

H&M’nin özel koleksiyon arşivlerinde bulunan iki tasarım yeni ilkbahar gösteriminde sunulacak. Tasarımlardan biri şeftali rengi volan detaylı geri dönüştürülmüş polyester maksi elbise , diğeri ise organik ipek, viskon ve geri dönüştürülmüş polyesterden yapılmış soluk pembe bir elbise. H&M’nin 2017 Conscious Exclusive koleksiyonundan olan seçilen ürünler, modanın doğa ile duygusal bağlantısının endüstri örneği olarak hizmet eder. Uyuyan Güzellikler: Modanın Yeniden Uyanışı, 10 Mayıs’tan 2 Eylül tarihine kadar New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi’nde halka açık olarak sergilenecek.

“Met Gala kültürel bir fenomen ve H&M’nin özel moda konusundaki yeteneklerini sergileme fırsatıdır. Bu yılın teması, şirketimizin zengin mirasından ilham alan modern, tek bir tasarımlar yaratmamıza olanak tanıdı ve misafirlerimiz tarafından etkileyici bir şekilde giyildi,” diyor aynı zamanda gala’ya katılan H&M’nin Kadın Giyim Tasarımı Başkanı ve Yaratıcı Danışmanı Ann-Sofie Johansson.

“Benim Met Gala görünümlerim her zaman çok içgüdüseldir – temaya uyum sağlamayı severim, ama her zaman tamamen kendim gibi hissetmek isterim ve diğerlerinden farklı bir şekilde öne çıkmak için güven isterim. Hayatımdaki çok özel bir anı işaret etmek için bir görünüm yarattık,” diyor Adwoa Aboah.

Awkwafina, zarif krem rengi ipek yüksek yırtmaçlı lale etek siluetine sahip bir “Hennes” gelinlik tasarımından doğrudan ilham alan özel bir elbise giydi. Özel omuz detayı zarif bir şekilde el işi dantel ile süslenerek inci ve taşlarla izlenmiş narin bir papatya süslemesiyle tasarlanmıştır. Elbise ile eşleşen bir işlemeli çanta ile görünümü tamamlıyor.

Paloma Elsesser, heykelimsi bir tasarıma sahip özel iki parçalı bir elbise giydi. Üst kısmı, 3D baskı yapılmış ve oksitlenmiş yeşil bir renkte elektroformlanmış metalik bir korsedir. 3D baskılı zambak çiçekleri ile süslenmiş Los Angeles’ta Michael Schmidt Studios tarafından üretilmiştir. Korse, belin altında bollaşan şampanya rengi ipek kumaştan kabarcık görünümlü bir etekle eşleştirilmiştir. Rahatlık sağlaması için  kalçaların altına giyilmiştir.

Quannah Chasinghorse, unutulamayacak mavi renkli bir tasarım giydi. Balerin uzunluğunda silueti, bir çiçeğin patlama gücünden ilham alırken, rengi özel Alaska’nın eyalet çiçeğini anımsatmaktadır. Elbise, geçmişteki zarafet çağına gönderme yapan bir tül etek ile saf ipek-satenden oluşur. Kızılderili tasarımcı Heather Dickson of Dickson Designs tarafından yapılan boncuklu ve tüylü çiçek desenli kemer ve küpe ile tamamlamayı tercih etti.

Adwoa Aboah, çağdaş kadınlığı temsil eden özel iki parçalı bir tasarım giydi. Üst kısmı, alev kırmızısı ipek organza ile oluşur, tül volanları taç yapraklarını andırırken, taşlarla ve yamaçlarla işlenmiş bir sütyenin üzerinde giyilmiştir. Bu büyülü elbisenin kenarlarını modern bir şekilde tamamlamak için kırmızı ipek kumaştan oluşan hacimli kabarcık etekle eşleşir.

Hari Nef, eski okul lüksünü yansıtan özel bir sütun elbise giydi, beli sıkıştıran, tabanı yere değen bir siluet, hem şeffaf hem de anne-inci stili pullu ve payetlerle kaplanmış krem renginden oluşur. Zamansız romantizmi, arkada sabitlenmiş ve şiirsel olarak iz bırakılmış modern parıltısı olan bir krem rengi yay ile tasarlanmış.

Stefon Diggs, bol kalıpları öne çıkararak sergileyen özel bir takım giydi. Güçlü omuzları ve abartılmış yaka ile çift sıralı bir blazer içeren geniş paçalı pantolon ile eşleştirilmiş. Gece mavisi bir kadife içinde derin bir V göğüs dekoltesi ile rahat şıklığı temsil eden bir siluet yaratılmıştır.