Psikoteknik Belgesi Nedir? Psikoteknik Belgesi Nereden Alınır?

Psikoteknik belgesi nedir? Psikoteknik belgesi olmayan ticari araç sürücülerine ceza! Ticari araç sürücüleri bu habere dikkat. Eğer psikoteknik belgeniz yoksa 1180 lira ceza geliyor.

Psikoteknik Belgesi Nedir?

Psikoteknik Belgesi; Ticari araç sürücülerinin İl Sağlık Müdürlükleri tarafından yetkilendirilen merkezlerde 1 saat süren ve bir dizi testten oluşan psikoteknik testine girmeleri gerekiyor. Sürücüler test sonrası alınan psikoteknik raporu ile birlikte bir psikiyatri uzmanına muayene oluyorlar.

Psikoteknik Belgesi Ücreti Nedir 2021?

Psikoteknik Belgesi Ücreti: 170 TL. Psikoteknik belgesi ücreti 2019 yılında kurumlar tarafından belirlendiği gibi, her kurumun kendi politikasına göre de hareket edilmektedir. Ancak, İl Sağlık Müdürlüğünün belirlemiş olduğu taban fiyatın altına düşülmesi söz konusu değildir.

Milyonlarca Ticari Araç Sürücüsü için Son Dört Gün! Bu Belge Sonrasında Trafik Daha Güvenli Hale Gelecek

Psiko-teknik Değerlendirmede İncelenecek Sürücü Özellikleri

Psikoteknik değerlendirmede sürücü özelliklerinden aşağıda belirtilen yetenekler bu amaçla geliştirilmiş bilgisayar destekli testler aracılığı ile ölçülür;

1) Zihinsel Yetenek ve Beceriler

-Dikkat

-Anlama ve Değerlendirme (Muhakeme) Yeteneği 

-Hız ve Mesafe Algılama

-Geniş Görüş Alanı İçinde Uyaran Fark Etme

-Şekil Algılamada Görsel Süreklilik


2) Psikomotor Yetenek ve Beceriler

-Tepki Hızı

-Koordinasyon Düzeyi

Psikoteknik belgesi ücretinin belirlenmesi

Özel ve resmi kuruluşlarda sürücüler için uygulanmakta olan psikoteknik değerlendirme asgari ücreti, değerlendirmenin uygulandığı ilin il sağlık müdürlüğü tarafından, o ildeki uygulayıcıların ve ilgili meslek kuruluşunun görüşü alınarak, il umumi hıfzıssıhha kurulu kararı ile belirlenebilir.