Egzersiz Sonrası Ne Yemeli?

Egzersiz sonrası yemek ve yağ kaybıyla ilgili bilmeniz gereken ilk şey şu; vücudunuza enerji depolamak ve kas zedelenmelerini onarmak için egzersiz sonrasındaki ilk 30 dakika ila 1 saat arası besin tüketmelisiniz. Egzersiz sonrası kaslarınız özellikle karbonhidrat ve potasyum olmak üzere besin kaybına uğrar. Bu yüzden spor yaptıktan ve kaslarınızı yorduktan sonra protein ağırlıklı yiyeceklerle kaslarınızı onarmalı, karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklerle ise enerji deponuzu yenilemelisiniz.

  1. Sıvı besinleri sindirmek ve hazırlamak kolaydır. Spor salonuna gitmeden, evde bir shake hazırlayabilirsiniz. Protein ve karbonhidrat karışımı bir protein tozu alın, orman meyveleri, su ve peynir altı tozundan elde edilmiş protein tozu ile karıştırıp, çalkalayın.
  1. Yumurta en iyi protein kaynağıdır. Hem sarısından hem beyazından bol miktarda protein alabilirsiniz. Yanında karbonhidrat ve C vitamini deposu olan portakal suyuyla birlikte tüketmenizi öneririz. Haşlanmış yumurtayı ve evde sıktığınız taze portakal suyunu spor salonuna götürmek de oldukça kolay.
  1. Doğadan gelen en güzel egzersiz sonrası besin; şüphesiz muz. Büyük boy bir muzda 2 gram protein, 4 gram lif, 36 gram karbonhidrat, yağ ve potasyum bulunur. Bunun yanı sıra hiç kolesterol içermez. Protein depolamak için yoğurt veya peynirle püre haline getirerek tüketebilirsiniz.
  1. Bir kutu tonbalığı 42 gram protein içerirken, kalorisi 200’den azdır. B6 ve B12 vitaminleri, selenyum ve nikotinik asit içeren ton balığı, yanında karbonhidrat veren krakerle birlikte tüketilebilir. Biraz limonla tadı da güzelleşebilir.
  1. Eğer öğle aranızda spor yapıyorsanız, hindili bir sandviç doğru bir yemek tercihi olabilir. Hindi yağsız bir protein deposudur. Vitamin C’yi tüketebilmek için, hindinizi salata ve domatesle yiyebilirsiniz. Et tüketmeyenler için bu öğünde yine harika bir protein ve karbonhidrat deposu olan humus da yenilebilir.
  1. Protein bakımından oldukça zengin olan somon aynı zamanda bir Omega 3 deposudur. Somonun yanında ıspanak ya da taze fasulye tüketerek vitamin ve mineral de alabilişiniz.
  1. Müsli gibi tam tahıllı gevrekler protein, karbonhidrat, mineral ve vitamin sağlarken, sütle tüketildiğinde sindirimi de kolay bir hale gelir. Kas yorgunluklarınızı gidermek adına bir kaşık yoğurt ve taze orman meyveleri ekleyerek tüketin.
  1. Hem tadı güzel hem tazeleyici yoğurtlu meyve püresi, kas yenilemesi için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu asidi sağlar. Yarım bardak yoğurda 1 muz, yarım bardak badem sütü, 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi ve Omega 3 için 1 çay kaşığı keten tohumu katıp, spor sonrası tüketin!
  1. Derisiz tavukgöğsü yağsız bir protein kaynağıdır. Lif ve karbonhidrat için biraz esmer pirinç ilave edin, haşlanmış sebzelerinizle birlikte harika bir öğün yaratın.
  1. Eğer mutfakta harcayacak zamanınız yoksa en iyi çözüm yanınıza kuru meyve ve kuruyemiş almak olacaktır. Yanınıza da kolayca alabileceğiniz bu atıştırmalıklar vücudunuza protein, yağ ve karbonhidrat depolayarak kaslarınızdaki glikojeni hızla yeniler.