Dr. Elif Sarı ile Yaz Aylarında Cildimizi Korumanın Yolları

Yaz aylarında hem cildimizi korumayı hem de daha fresh bir görüntüye sahip olmayı hepimiz istiyoruz. Bunun sırrı ise doğru uygulamaları doğru zamanda yaptırmaktan geçiyor. IAÜ VM Medical Park Florya Hastanesi’nden Dr. Elif Sarı bakın bu konuda neler anlattı…

Yaz mevsimi gelmişken hepimizde daha iyi görünme telaşı başladı. Bu doğrultuda kapınız en sık hangi uygulamalar için çalınıyor?

Havaların ısınması ile birlikte insanlarda daha güzel görünme isteği ön plana çıkıyor ve yaza hazırlık telaşı başlıyor. Yaz mevsiminin getirdiği enerji, yaza daha güzel girme isteğini de beraberinde getiriyor. Yaz öncesinde uygulanabilecek tedavilerin başında botulinum toksin uygulamaları gelmektedir. Güneşışınlarının etkisini arttırması ile birlikte güneş ışınlarından korunmak için kaş çatma ve gözleri kısma mimikleri daha aktif kullanılmaktadır. Bu durum bu bölgede kırışıklıkların artmasına ve/veya derinleşmesine neden olmaktadır. Yaz gelmeden kaş arası, alın çizgileri ve kaz ayakları için botulinum toksin uygulaması ile bu çizgilerin oluşumu engellenir. Ayrıca ısınan hava ile birlikte koltuk altı, el ve ayak bölgesinde aşırı terleme görülebilmektedir. İstenmeyen koku, giysilerde lekeye neden olmakta ve bu problem haline gelmektedir. Kol altı , el ve ayak bölgesine botulinumtoksin uygulaması ile aşırı terleme önlenebilmektedir. 

Dolgu uygulamaları da  yaz mevsiminde rahatlıkla uygulanabilmektedir. İşlem süresinin yaklaşık 15-20 dakika olması, günlük yaşam aktivitesini etkilememesi ve iş gücü kaybı yapmamasından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Dolgu uygulaması ile yüz cildinde mevcut olan ince ve derin kırışıklıkları ortadan kaldırmak, yanak, elmacık, şakak, çene ve dudakları hacimlendirmek, göz altı çukurluklarını doldurarakyüzdeki yorgun ifadeyi ortadan kaldırıp daha genç ve iyi görünmek, ayrıca burun dolgusu ile rinoplasti efekti vermek mümkün.

Mezoterapi ise vitamin, enzim, aminoasit ve minarellerin tek başına veya karışım halinde cilt içine veya altına mikroenjeksiyon tekniği ile uygulama işlemidir. Cilt yaşlanmasının önlenmesinde,cildin nemlendirilmesinde, mevcut olan cilt lekelerinin azaltılmasında ve yeni lekelerin oluşmasını önlemede etkilidir. Ayrıca saçlı deriye uygulanarak saçları yaz aylarında deniz ,havuz ve güneş ışınlarının zararlı etkilerinden de korumaktadır.

Kadınları ve erkekleri ayrı gruplar olarak düşünürsek, kadınlar hangi uygulamalara erkekler hangi uygulamalara ilgi gösteriyorlar?

Bakımlı olmak ve iyi görünmek belli cinsiyete ait bir düşünce olmaktan çıktı artık. Erkeklerde en az kadınlar kadar görünümlerine dikkat ediyor daha iyi görünmek ve rahatsız oldukları görünümlerden kurtulup, daha bakımlı, fit, yakışıklı ve çekici bir görünüme kavuşmak istiyorlar. Yüz ifadesini yumuşatmak ve kırışıklıklardan kurtulmak için botulinum toksin uygulamalarını, daha erkeksi ve yakışıklı görünüm için çene ve burun dolgusunu, daha fit görünmek için bölgesel lipolizuygulamasını, daha sık ve gür saçlara sahip olmak için ise saç prpve mezoterapisini tercih ediyorlar. Kadınlar ise cilt yaşını ele veren kırışıklıklardan kurtulmak için botulinum toksin uygulamalarını, daha dikkat çekici görünmek için orta yüz,elmacık ve dudak dolgusunu, daha parlak, daha gergin bir cilde sahip olmak için ise mezoterapi ve gençlik aşılarını tercih etmektedir. 

Günümüzün en popüler uygulamaları olan botoks ve dolgu hakkında konuşacak olursak, farkları neler? En çok hangi yaş grubu ilgi gösteriyor bu uygulamalara?

Dolgu uygulamaları yüzde ya da vücudun herhangi bir bölgesinde boşluğu doldurmak ve hacim vermek amaçlı yapılan uygulamalardır.  Botulinum toksin uygulamaları ise kas hareketi ile ortaya çıkan dinamik kırışıklıkların ortadan kaldırılması amacı ile uygulanmaktadır. Kas gücünü zayıflatarak kasların kasılması engellenir. Oturmuş, derin kırışıklıklarda kırışıklığın derinleşmesini önlemek için botulinum toksin uygulaması , varolan kırışıklığı açmak için dolgu uygulaması yapmak gerekir. Botulinum toksin ve dolgu uygulamaları her yaş grubunda yapılabilmekle birlikte yaş arttıkça ihtiyaç da artmaktadır.

Ne sıklıkta botoks ve dolgu yaptırmalıyız?

Botulinum toksininin etkisi 3. günde başlar , 14 günde oturur ve 3-6 ay devam eder. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için kişi kendisi de zamanlamasını yapabilir. Genellikle yılda 2 defa uygulama önerilmektedir. Düzenli botulinum toksin uygulaması ilerleyen yıllarda toksinin etki süresinde uzamaya neden olur. 

Dolguların etkisi dolgunun çeşidine, molekül ağırlığına, uygulanan doza, kişinin doku özelliğine ve enzim düzeyine göre değişiklik gösterir. Dolgunun kalıcılığı ise 6-18 ay sürmektedir. Dolgu ihtiyaca ve isteğe göre belirli aralıklarla tekrarlanabilir. 

Gençlik aşıları hakkında neler söylemek istersiniz?

Gençlik aşısı cilt kalitesinin arttırılması, cildin yenilenmesi, yaşlanma etkilerinin azaltılması ve geciktirilmesi amacıylauygulanan bir mezoterapi yöntemidir. Temel içeriği kollajensentezinde görev alan cildin nemini ve parlaklığını sağlayan hyalüronik asittir. Ek olarak somon DNA, mineral , peptid , aminoasit ve vitamin ile kombine edilerek içeriği zenginleştirilebilmektedir. Genellikle 2-4 haftalık aralıklarla 2-4 seans şeklinde uygulama önerilir. Ciltte nem , parlaklık ve sıkılaşma sağlar, ince kırışıklıkları azaltır ve ciltte ton eşitlenmesine yardımcı olur.

Bizler yüzümüze birtakım estetik müdahaleler yaptırmadan önce nelere dikkat etmeliyiz? Doktorumuza koşulsuz teslim mi olmalıyız yoksa estetik dediğimiz şeyim göreceli olduğuna katılıyor musunuz?

Estetik bir uygulama yapılmadan önce yapılması gereken en önemli şey iyi bir analizdir. Kişinin yaşı , geneteği, cilt yapısı, yaşam biçimi, desteklenmesi gereken yapılar, kişinin beklentisi ve yapılabilecekler ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. Bu yaklaşımla daha geniş bir pencereden kişide rahatsızlık uyandıran durumlar değerlendirilerek sistematik bir yaklaşım planlanır. Güzellik algısının göreceli olmasından dolayı bundan sonraki aşamada ise kişinin isteği doğrultusunda uygulama yapılması hasta memnuniyeti için daha iyi sonuç verecektir. 

Koruyucu tıp, estetik müdahaleler için de geçerli midir? Mesela, yaşlanmayı geciktirmek için neler yaptırılabilir?

İyi ve güzel yaşlanmak için yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir. Alkol ve sigaradan uzak durulmalı ,bol su tüketilmeli, güneşe olan maruziyet azaltılmalı ve cilt tipine uygun cilt temizliği ve bakım kremleri kullanmaya özen gösterilmelidir. Ayrıca müdahale edemediğimiz bir genetiğimiz ve zaman faktörü de var. Bu nedenle ciltte kollajen sentezini uyaracak cildin nem dengesini sağlayacak, yaşlanma etkilerini azaltacak uygulamalar yaş alırken daha iyi görünmemize yardımcı olacaktır.