Aşkta ve İlişkilerde Mutlu Olmanın 4 Basit Kuralı

Aşkta mutlu olmanın belli bir tarifi olmasa da bu konuda hepimizin kesinlikle birkaç fikri vardır. İlişki uzmanları tarafından belirlenen kurallar yardımıyla ilişkinizi daha da güçlendirmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

kapak görseli: @zendaya

İlişkide Mutlu Olmanın 4 Sırrı / @zendaya

Aşk ve Bağımlılığın Ayrımını Yapın

Partnerinize karşı hissettiğiniz duygunun acı verici bir bağımlılık mı yoksa saf bir sevgi örneği mi olduğuna karar verin. Aşk her zaman karşılıklı yaşanan bir duygudur. Sizinle paylaşım yapılmayan ve mağdur edildiğiniz bir ilişkinin içinde kalmamalısınız. Çünkü bu ilerleyen dönemlerde ruh sağlığınızın bozulmasına sebep olabilir.

Acıya Sürükleyen Takıntıları Reddedin

İlişkinizin aşk değil de tamamen bağımlılığın bir ürünü olduğunu fark ettiğiniz noktada psikolojik destek ile bu ilişkiyi sonlandırın.

Ben Merkezli Davranışlarınızı Kontrol Altına Alın

Yalnızlıktan kaçmak için bir ilişki sürdürmeyin. Çünkü hayatınızdaki boşluğu doldurmak ve ilişkileri beslenme kaynağı olarak görmek psikolojik sorunlara davetiye çıkartabilir. Olgunlaşmanın tam tersi bir davranış olarak karşımıza çıkan bu sorun şımarık bir çocuk tezahürü ile benzerlik gösterebilir.

Kendinizi Farklı Kalıplara Sokmayın

Partneriniz veya partner adayınız tarafından kabul görmek için kendinizi olmadığınız biri gibi göstermeye çalışmamalısınız. Bu davranış kendi özsaygınızı kaybetmenize neden olabilir. Böyle bir sorununuz olduğunu fark ettiğinizde öncelikle kendi içsel problemlerinizi yoluna koymalı sonrasında ilişkiye hazır olup olmadığınızı sorgulamalısınız.

Kendinizle iletişim kurmanın tadını çıkarmayı öğrendiğinizde daha uyumlu ilişkiler yaşadığınızı fark edeceksiniz.