Yeni Bir İlişkiye Başlarken 5 Altın Kural

Yeni yıl her zaman yeni hayaller, yeni umutlar ve yeni başlangıçları da beraberinde getirir. Kişisel Gelişim Uzmanı Turhan Güldaş 2023’te yeni ve mutlu bir birliktelik hayalini kuranlar için 5 kilit tavsiyede bulundu.

The back view of a young caucasian couple dressed in white walking hand in hand during sun is warming them

1-Kötü anılarınızı geçmişte bırakın 

Yeni bir sayfa açmanın yolu geçmişin üzerine sünger çekmekten geçer. Teknoloji uzmanlarının telefonlarımızda kullanmadığımız uygulamaları kapatmamız gerektiğini söylemesinin sebebi nedir? Çünkü geçmişten açık kalan uygulamalar telefonun enerjisini çeker ve bataryayı tüketir. İnsan için de aynı şey geçerli. Bizim de enerjimizi boşa tüketmemek için geçmişte kalan, beynimizi meşgul eden negatiflikleri kapatıp boş, yeni bir sayfa açmamız gerekiyor. Ama bunu yaparken en önemli nokta geçmişten ders almak. Biz öğrenmek için bu dünyadayız ve herkes hata yapar. Eğer geçmişten ders çıkardıysanız yeni ilişkinize bir adım önde başlıyorsunuz demektir.

2-Sosyal medyaya çok fazla güvenmeyin

Günümüzde sosyal medya aracılığıyla başlanan ilişkilerin sayısı geçmişe göre çok artmış durumda.  Teknolojinin iyi yanları olduğu gibi kötü yanları da var. Atom bombasını yapan da bilim, insan ömrünü uzatan aşıları bulan da bilim. Teknolojinin getirdiği yeniliklere de böyle bakmamız gerekiyor. Sosyal medyadan yeni biriyle tanıştığınızda çok iyi analiz etmeniz önemli. Çünkü sosyal medyada ortaya konan hayatların yüzde 99’u gerçek değil. Fotoğraflar filtreli, yansıtılan yaşamlar abartılı ve duygular göstermelik.  Dolayısıyla sosyal medyadan biriyle tanıştığınızda gözünüzün önünde pembe bulutlar olmasın. Dikkat edin, iyi analiz edin ve asla acele etmeyin. Sakin olduğunuz zaman duygularınızla değil aklınızla analiz edersiniz. Detaylara dikkat edin ve sosyal medya tanışıklığının ilişkiye dönmesini zamana yayın. Böylece daha doğru karar vermiş olursunuz.

3-İlişkilerde aşırı ilgi boğucu olabilir, dikkat edin!

Aşırı ilgi kısa vadede çekici olsa da uzun vadede iticidir. İnsanların duygularını en iyi anlatan çocuklar üzerinden bir örnek verelim. Örneğin karşınızda sevimli, tatlı bir çocuk var. Çocuğu kucağınıza alıp, yanaklarını sıkıp, abartılı şekilde sevgi gösterirseniz çocuk sıkılır ve kaçar. Oysa yanınıza oturtup ona hayatıyla ilgili anlatmayı seveceği konulardan bahsederseniz muhtemelen sizinle uzun uzun sohbet etmeyi tercih eder. Yetişkinler için de durum farklı değil. Aşırı ilgi boğabilir. Yeni bir ilişkiye başladığınızda karşınızdaki kişiye çok yoğun duygular besleyebilirsiniz ama kendinizi aşırı ilgi konusunda frenlemeniz ilişkinin yararına olacaktır.

4- Önce kendinizi sevin ve özgüvenli olun

Yeni bir ilişkide veya hayatın her alanında kendinize değer vermelisiniz. Unutmayın ki siz kendinizi sevmezseniz ve değer vermezseniz başkaları da sizi sevip değer vermez.  Kendinizle barışık olmanız doğru bir ilişkiye başlamanızı veya devam eden bir ilişkiniz varsa da onun doğru şekilde ilerlemesini sağlar. Kendinizi sevmeniz kendinize saygı duymanızı da beraberinde getirir. Bu sayede başkasının size saygısızlık yapmasına izin vermez, bu konuda toleranslı olmazsınız. Kendini sevmeyen ve daha en başta kendisiyle sorunları olan insanın başkaları tarafından yapılan saygısızlıkları sineye çekme olasılığı da yüksektir. 

5-Saygı ve dürüstlüğü ön planda tutun

İlişkilerinizi kurarken sevgi ve saygıyı birbirinden ayırmamaya dikkat edin. Sizi seven insan size saygısız tavırlar sergiliyorsa ilişkinin temel ayaklarından biri eksik demektir. Hayatın her alanında sevgisiz saygı da saygısız sevgi de kendi içinde zorunluluk unsuru barındırır. Örneğin işyerinizde patronunuzu sevmeyebilirsiniz ama saygı göstermek zorundasınızdır, bu durum sevgisiz bir saygıya örnektir.  Diğer yandan insan birini çok sevdiğini iddia edebilir ama karşısındakine saygı göstermez. Burada da sağlıksız bir durum vardır ve bu birliktelik de çok uzun sürmez. Saygı kadar kilit bir konu da dürüstlüktür. Yeni bir ilişkiye başlarken acele etmeden ve doğru analiz ederek adım atmanın önemi burada ortaya çıkar. İnsanlar kolay kolay değişmez ve dürüstlük insanın karakterine işleyen bir meziyettir. Aslında hayatın her alanında olan denklem çok basittir ve ilişkilerde de geçerlidir. Yalan söylemeyen, dürüst  insan güvenilirdir, dürüst olmayana ise çok fazla güvenmemek gerekir.

Sonuçta unutmayın ki bugüne kadar yaşadığınız hayatın mimarı sizsiniz. Seçimlerinizle, kararlarınızla, düşüncelerinizle bugün yaşadığınız hayatı siz yarattınız. Yani siz kendi hayatınızın senaristisiniz. İsterseniz yeni yılda yeni bir sayfa açıp hatalarınızdan ders alarak yeni bir senaryo yazabilirsiniz. Bu senaryoda istediğiniz, gönlünüzden geçen hayatı yaşamak için gerekli adımları atabilirsiniz. Bunun için bilinçaltı programlarınızı değiştirmenizi ve “Bugün daha mükemmel bizi yaratıyoruz” mantrasını yazmanızı öneriyorum. Unutmayalım ki her gün, yeni bir başlangıç demek. Her gün yeniden başlamak için bir fırsatınız var. Sadece isteyin ve yapın. Gelin bu sene biz olmak, sevgi ve akıl kelimelerini hayatımızın merkezine koyalım. Bu yıl daha mükemmel bizi yaratalım.