S. Selin Sağol Sade Mag For Her’ün Sorularını Yanıtladı

Çocukluk anılarınızda müzik nerede duruyor?

Müzikle ilgili ilk hatırladığım; babamın her gece ben uyumadan önce bana şarkı söylemesidir. Babam 60 yıllık müzisyen… Dolayısıyla doğduğum andan itibaren müziğin içindeydim. Evde sayısız enstrümanla, kulağımda notalarla büyüdüm. Beni her zaman büyüleyen piyanoyla da evimizde tanıştım.

S. Selin Sağol Sade

Bir şarkıyı son haline getirirken sizi en çok heyecanlandıran detaylar neler?

En çok heyecanlandıran detay, size besteyi yaptıran ana geri dönmektir. Bu mutlu ya da üzgün bir an olabilir ama bestenin hakkını verebilmek için o denizde yüzmek gerekir.

5 yaşında başlayan müzik kariyerinizde şarkı sözü yazmaya, beste yapmaya ne zaman başladınız ve nelerden beslendiniz?

Konservatuvar eğitimimin ilk haftasında ilk bestem tuşlara döküldü. O yaşta bir aşktan beslenmedim ama her zaman duygusal bir çocuktum. Nereden geldiğini bilmediğimiz bu derin duygular, annemi de şok eden o aşk şarkısını bana yazdırdı. O yıllarda başlayan ve hala bana eşlik eden bu duygular için hayata teşekkür ederim.

İnsan dönüşebilen bir varlık ve bu durum yaptığı işe de yansıyor. Müzikle profesyonel olarak ilgilenmeye başladığınız yıllarla şu anda olduğunuz kişi arasındaki farklar sanatınıza nasıl yansıdı?

Dönüşümü bir çember olarak hayal edebiliriz, dolayısıyla yaşamımızın bir noktasında, aynı yerden değişmiş olsak da geçiyoruz. Kendimi aynı noktadan geçerken bulduğumda aynı hassasiyette ama yaşanmışlıkların etkisiyle daha derin buluyorum ve bu derinlik tüm bestelerimde hissediliyor. Müziğe ilk başladığım yıllarla şu anki halim arasındaki en büyük fark, kazanılan ve kaybedilen her şeyin müziğime yansımasıdır.

Dizi, film, reklam müziği yapmaya devam edecek misiniz? Bu tür çalışmaların size neler kattığını düşünüyorsunuz?

Renkli cam bence çok keyifli bir dünya. İzlediğiniz bir görüntünün müziklerini yapmak, ona uygun duyguyu verebilmenin hissettirdikleri benim için çok özel. Bu çalışmalara elbette devam edeceğim çünkü her yeni konu her yeni alan, bir sanatçı için mücadele, emek ve kendinin en iyisini ortaya koyabilme sanatıdır.

Müzikal alt yapınızı nasıl tanımlarsınız?

Müzisyen bir ailede doğmanın bütün şanslarına sahibim. Nasıl çalacağımdan sahnede nasıl durmam gerektiğine, duyguları ellerimden dudaklarıma kadar nasıl en iyi aktarabileceğime varan bütün bu bilgilere daha çocukken eriştim. Bu yetenekle doğdum ve bu yeteneği en iyi şekilde işleyen özel bir ailede büyüdüm. Özetlersek, şanslı bir çocuktum.