Yeni Dövme Yaptıranlar İçin Dövme Bakım Rehberi

Üzerinde taşıması heyecan verici yepyeni dövmelerinizin ilk günkü parlaklığını korumak her zaman kolay olmasa da bahar ve yaz aylarında güneş ve nemin dövmelere verdiği zararları minimuma indirmek tabii ki mümkün.

Yeni Dövme Yaptıranlar İçin Dövme Bakım Rehberi

Vücudun görünmeyen yerlerindeki dövmelerin bile güneşten etkilediğini belirten uzman dermatologlara göre dövmenizi güneşten korumanın sırları göz ardı edilemeyecek kadar önemli. Dövmelerinizin ilk günkü gibi net ve canlı kalabilmesi için uygulamanız gereken minik tüyoları sizin için bu yazımızda derledik.

Bu Yaz Denemeniz Gereken 10 Minimalist Dövme Fikrini de incelemek ister misiniz?

Güneş Dövmenize Nasıl Zarar Verir?

‘Güneş dövmenize nasıl zarar verir?’ sorusunun en belirgin cevabı; mürekkebinin UV ışınlarını emmesiyle gerçekleşen dövmedeki pigmentlerin parçalanmasıdır.  Dövmeler iki cilt tabakasının altında yer alır ve üst kısımlar pigment ile güneş arasında bir filtre oluşturur. Bu yüzden dövmeler güneşe maruz kaldıkça renk solması ve bozulmalar gerçekleşir.

Dövme Bakım Rehberi

Güneş kremi kullanın: Dövmenizi güneşten korumanın sırları listesinin en temelinde vücut tipinize uygun, kokusuz ve 50 SPF koruma içeren bir güneş kremi kullanmanız gerektiği yer alır. Dermatolog Marnie Nussbaum’a göre SPF, dövmeyi güneşten korumanın kritik bir parçasıdır.

Güneş kremi kullanmak dövmeyi korumanın yanında cilt kanserini, kırışıklıkları, lekeli ciltleri ve cilt kaynaklı diğer hasarları önlemeye yardımcı olacaktır.

Dövmenizi örtün: Güneş kreminin sık sık yenilenme ihtiyacı sizleri zorluyorsa dövmenizi güneşten korumanın en iyi ikinci yolu onu örtmek olacaktır. Yeni bir dövme yaptırdığınızda iki hafta onu direkt güneş ışığından korumak yalnızca bozulmayı önlemek için değil cilt yaralarından uzak kalmanız için de gayet iyi bir seçenek.

Dövmenizi kışın yaptırın: Dövmeyi direkt güneş ışığına maruz bırakmamak için alınacak önlemlerden biri de dövmenizi kışın yaptırmaktır. Dövmeyi kışın yaptırmak dövmenin hassas dönemlerinde direkt güneş ışığından korumak için birebirdir. Ancak kış mevsimi cildin en kuru olduğu mevsimdir. Gece ve gündüz nemlendirici losyon kullanarak bu dezavantajı elimine edebilirsiniz.

İçten ve dıştan sık sık nemlendirin: Dermatolog Marnie Nussbaum dövmeyi korumak için sık sık nemlendirmeyi ve her gün su içmeyi şiddetle önerirken duş sürelerinin de kısa süreli gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Cildinizi kontrol edin: İstemeden de olsa çok fazla güneşe maruz kaldığınız dönemlerde yapılması gereken bir diğer önemli şey de cildinizde herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol etmektir. Bunun mevsimlere takılı kalmadan rutinlere eklenmesi gerektiğini belirten Nussbaum, soyulma veya ters giden bir şeyler olduğunda kesinlikle doktora başvurulması gerektiğini de ekliyor.