Yakın Bakış: Apple Wonderlust

Apple’ın yılın en çok beklenen, yeni cihazlarının tanıtılacağı yıl içindeki en büyük 2. etkinliği Wonderlust gerçekleşti.

Bu yıl büyük yeniliklerle elbette ki beklenen iPhone 15 ve iPhone 15 Pro ailesi damgasını vururken karbon-nötr ilk cihazlar olarak lanse edilen Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2 büyük alkış topladı. Gelin tüm detaylara yakından bakalım.

Apple Watch Series 9

Product(RED), yıldız ışığı, gece yarısı, gümüş ve yeni pembe olarak Alüminyum ve altın, gümüş ve grafit olmak üzere paslanmaz çelik versiyon tanıtılan saatler 2 kategori, 41 mm ve 45 mm’lik 2 boyut ve toplam 8 modelden oluşuyor. Bu 8 modele ek olarak uzun soluklu iş birliği modelleri olan Apple Watch Nike ve Apple Watch Hermès modelleri aile içinde yer buluyor.

Saatlerin tasarımı Series 8’e oldukça benziyor ancak donanımsal farklılıklar var. İlki S9 SiP adındaki çok yönlü çipi. Sistem genelindeki iyileştirmelerin yanı sıra yeni bir çift dokunuş hareketi ve sağlık verilerine gizli ve güvenli bir şekilde erişip bunları kaydedebilen aygıt içi Siri gibi yepyeni özellikler sunuyor. Ayrıca S9 SiP ikinci nesil Ultra Geniş Bant (UWB) çipe sahip. Aynı UWB çipe sahip iPhone 15 ailesinde Tam Konum Bulma’yı mümkün kılıyor.

Diğer değişim ekranda gerçekleşiyor. Yeni ekran’da önceki modelde kullanılan Always-On özelliğine sahip ancak bir farkla. Ekran parlaklığı 2 katına çıkıp 2000 nit değerine ulaşıyor.

Apple Watch Ultra 2

Apple Watch Ultra 2 tasarımsal olarak ilk versiyonuna oldukça benziyor. Burada da donanımsal değişiklikler albeniyi arttırıyor. Öncelikle değineceğimiz nokta, selefinin imzası haline gelen tasarım dili yuvarlatılmış kenar ve düz ekran yerini koruyor. Farklılıklara bakacak olursak, Apple, 3000 nit değeriyle şimdiye kadar ki en parlak ekranlı saatini lanse etti diyebiliriz. Series 9 ailesindeki üstün özellikli S9 SiP çipi bu cihazda da karşımıza çıkıyor. Son olarak cihazdaki gelişmiş çip sistemi ve büyüyen batarya ile 72 saate kadar kullanım ömrü sunuyor.

Tüm bu 2 model de Apple’ın karbon nötr politikasının %99 olarak başarıya ulaştığı ve karbon-nötr ilk cihazları olma özelliğine sahip.

iPhone 15 & iPhone 15 Plus

Koca yıl heyecanla beklenen iPhone 15 ve iPhone 15 Pro ailesine yakından bakacak olursak tasarımsal farklılıklar görüyor olacağız. Öncelikle siyah, pembe, sarı, yeşil, mavi olmak üzere 5 yeni etkileyici renkle gelen iPhone 15 ve iPhone 15 Plus kardeşler, geçtiğimiz yıl hayatımıza Pro ailesiyle dahil olan, birçok kolaylık ve eğlence sunan Dinamik Ada’ya sahip oldu.

Kamera grubunda 14 Pro ailesindeki 48 megapiksellik lensin gelmesi ise uzun süredir beklenen gelişmiş 2 kat Telefoto deneyimini sizlere sunuyor. 6.1 inçlik ekranıyla iPhone 15 ve 6.7 inçlik ekranıyla iPhone 15 Plus kardeşler, Super Retine XDR’ını geliştirip 1600 nit parlaklığa ve hatta güneşli günlerde 2000 nit parlaklığa erişebiliyor. Bu da önceki nesilden 2 kat parlaklık demek. Akıllı donanım ve yazılım entegrasyonu sayesinde, ekstra 2 kat Telefoto seçeneği kullanıcılara bir iPhone’daki çift kamera sisteminde ilk kez 0,5 kat, 1 kat ve 2 kat olmak üzere optik kalitede üç ayrı zoom seviyesi sunuyor.

Son olarak geçtiğimiz yıl hız rekorları kıran ve Pro modellerde konumlanan A16 Bionic çip iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’lara geliyor.

iPhone 15 Pro & iPhone 15 Pro Max

Sıra ailenin en güçlü 2 modeli olan iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max ailesine geliyor. Öncelikle çip konusundan başlayacak olursak, bu yıl Apple, bir mobil cihazda kullanılan en gelişmiş çipi A17 Pro’yu tanıtıyor. Çip sektörün ilk 3 nanometre çipi olarak karşımıza geliyor.

Tasarım dili iPhone 15 ve iPhone 15 Plus ile hemen hemen aynı olsa da Pro grubunda 3’lü kamera modülü geleneği devam ediyor.

Pro serisi için özel olarak geliştirilen 48 megapiksel ana kamera, kullanıcıların üç popüler odak uzunluğu 24 mm, 28 mm ve 35 mm arasında geçiş yapabilmelerini ve hatta bunlardan birini yeni varsayılan olarak seçebilmelerini sağlıyor. iPhone 15 Pro, geniş bir 3 kat Telefoto kamera; iPhone 15 Pro Max ise bugüne kadar bir iPhone’daki en yüksek optik zoom olan 120 mm lens ile 5 kat optik zoom özelliğiyle sunuluyor.

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, bir iPhone’da ilk kez güçlü ve hafif titanyum tasarımla geliştirildi. Uzay araçlarında da kullanılan bu premium alaşım, tüm metaller arasındaki en yüksek direnç/ağırlık oranıyla bu modellerin Apple’ın bugüne kadarki en hafif Pro serisi olmasını sağlıyor.

6.1 inçlik ekranıyla iPhone 15 Pro ve 6.7 inçlik ekranıyla iPhone 15 Pro Max, siyah titanyum, beyaz titanyum, mavi titanyum ve natürel titanyum dört yeni renk seçeneğiyle sunulurken Apple Watch Ultra’da ilk kez hayatımıza giren Eylem butonu ile geliyor. Zil ile sessiz modları arasında geçiş yapmayı sağlayan tek işlevli düğmenin yerini alan yepyeni Eylem düğmesi, kullanıcılara kamera veya fenere hızlı erişim, Sesli Notlar, Odak modları, Çeviri ve Büyüteç gibi erişilebilirlik özelliklerini etkinleştirme ya da daha fazla seçenek için Kestirmeleri kullanma seçenekleri sunuyor.