UÇMAK YA DA YERDE SÜRÜKLENMEK, UNITED AIRLINES’TA TÜM MESELE BU

United Airlines hava yolu firması, yolcularına muhteşem bir uçuş deneyiminin yanında küçük sürprizler yapmayı ihmal etmiyor. Küçük ve dehşet verici sürprizler..

unitedairlines-yolcu

Koltuk sayısından fazla satış yapmak akıl almaz bir satış politikası olsa da çoğu hava yolu firmasının uyguladığı ve hatrı sayılır miktarda bir ücret ödeyen yolcularını zora soktuğu bir uygulama.

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde, Chicago’dan Lousville’e uçmak için hazırlanan 3411 no’lu uçakta tam da bu saçma politikadan kaynaklı bir kriz yaşandı. “Overbooking” yani çift bilet satışı yapan firma, elinde olandan fazla koltuğu satınca yolculardan birinin gönüllü bir şekilde uçağı terketmesini ‘rica’ etti. Kimbilir kaç gün öncesinden planlarını yapan, biletlerini satın alan yolcuların hiç biri haliyle uçağı terketmek istemedi. Firmanın hatasını gönüllü olarak neden bir yolcu ödemek istesin ki?

Kriz burada bitmedi. Uçaktan kimsenin inmek istememesi üzerine sanıyoruz kolay hedef olarak belirlenen Asya kökenli bir yolcu ‘şanslı’ kişi seçildi. Yolcu inmeyi haklı olarak reddedince uçağa giren güvenlik görevlileri yolcuyu yaka paça sürükleyerek uçaktan dışarı çıkardı.

İnternette büyük tepki toplayan bu insanlık dışı uygulamanın video görüntüleri dolaşmaya başlayınca, United Airlines’ın CEO’sundan olayın kendisinden daha da dehşet veren bir açıklama geldi. Kısaca, ‘Evet, fazla satış yaptık. Bu yüzden de yolculardan gönüllü bir şekilde uçaktan inecek bir kişiye ihtiyacımız olduğunu söyledik. Yolcu inmeyince güvenlikten yardıum aldık.’ minvalinde basiretsiz bir açıklama yapan United Airlines, bir kriz nasıl içinden çıkılmaz bir hale gelir konusunda da dünyaya ders vermiş oldu. ‘Olacakları yolcuya açıklamıştık, kendisi inmemek de direndi.’ diyen firmanın tam olarak hangi mantığa dayanarak biletli yolcuya bu muameleyi uygun gördüğünü sanırım bir tek CEO biliyor.

“Endişelenme United Airlines. Bir daha fazla satış yapmazsın.” diyen binler, sosyal medyada şirketin peşini bırakmamaya ve boykot etmeye devam ediyor.

United Airlines hisselerinde sert düşüş haberleri geldikçe de kıs kıs gülmüyor değiliz. İnsanlık dışı uygulama yapan ve bunu savunan tüm firmaların kepenk kapattıkları günleri görmek dileğiyle..

— Stephen (@stephenlaca) April 10, 2017