YÜZBİNLERCE KADIN TRUMP’A, CİNSİYETÇİLİĞE VE EŞİTSİZLİĞE KARŞI YÜRÜDÜ

Amerika’da geçtiğimiz Cumartesi hepimize umut veren müthiş bir kalabalık, cinsiyetçi ve nefret söylemleriyle tepki toplayan yeni başkan Trump’ı resmi olarak göreve başlamasından 1 gün sonra protesto etti. Milyonlarca kadının ve kadın hakları destekçisinin katıldığı Kadın Yürüyüşü başta Washington, D.C. olmak üzere Amerika Birleşik Devletlerinin bir çok eyaletinde ve Londra, Paris, Oslo, Toronto gibi dünyanın en önemli şehirlerinde gerçekleşti. Tüm dünyadan kadınlar cinsiyetçiliğe, eşitsizliğe, homofobiye, islamofobiye, haksızlığa ve bu bütün olumsuz söylemleri Amerika’nın en önemli yerinde, Beyaz Saray’da uygulamaya çalışan Trump’a karşı büyük bir feminist direniş mücadelesini başlattılar.

Daha ilk günden kadınların ‘Biz buradayız, değerimizin farkındayız ve erkek egemen sistemin tüm haksızlıklarıyla mücadele edeceğiz’ mesajını yüksek sesle duyan Trump, ayrıştırıcı dilinin bir sonucu olarak doğan muhteşem, politize, hakkını arayan, korkmayan ve birleşen kalabalığı görünce ne düşünmüştür bilemeyiz. Ama biz iç çektik, umutlandık ve inandık: Bu dünyayı kadınlar kurtaracak.

Her kesimden ve jenerasyondan kadının yürüdüğü eylemde kadın hakları savunucusu birbirinden başarılı isimler sahneden kalabalığa seslendi. Black Panther hareketinin önemliisimlerinden aktivist Angela Davis, ABD’li feminist lider, yayıncı Gloria Steinem, pop müziğin divası Madonna, Alicia Keys, Scarlett Johannson, Emma Watson, Michael ve daha niceleri kürsüden kız kardeşliği, kadın dayanışmasını, güçlü mesajlarıyla uzun süredir kaybettiğimizi düşündüğümüz umudu adeta canlandırdılar; yalnız değiliz, vücudumuz hakkındaki kararları biz veririz, bizi kontrol etmenize izin vermeyiz!

Seçim öncesi ortaya çıkan kasette Trump’ın, “Güzel kadın gördüm mü dayanamıyorum. Ünlüysen her şeyi yapabilirsin. Amlarını avuçlarsın. Her şeyi yapabilirsin” dediği insanlık adına utanç verici konuşmasına ithafen kadınlar “pussyhat” şapkalarıyla alanlardaydı. Keskin zeka ve mizah dolu pankartlarda kadınlar yine bu söyleme “Benimkini avuçlarsan geri avuçluyor” yazısıyla cevap verdi. Pankartların çoğu ülkenin farklılıklarıyla bölünmeye çalışılmasına karşıydı.

Trump mitinginin 3 katı daha büyük muhteşem kalabalıktan harika görüntüleri, altyazı olmasa da en etkileyici kürsü konuşmalarını galeride paylaşıyoruz. Yaşasın kız kardeşlik!

 

wm13