Timberland’in İkonu 50 Yaşında

El işçiliği, inovasyon ve kültürel bağlarla dolu tarihiyle Timberland’in ikonu 50 yaşındaTimberland, 50 yıldır küresel bot kültürünün öncüsü konumunu kazandı. Yarım asırdır tasarımın, inovasyonun ve kendini ifade etme biçiminin bir simgesi olan Orijinal 6 Inch Bot, 50’nci yılında da hikayesini anlatmayı sürdürüyor.
 
Timberland® 50’nci Yıl Edisyonu Premium 6 Inch Bot Koleksiyonu ile tüm bot tutkunlarını, kendi renkleriyle özgün tarzlarını yaratmaya davet ediyor. 
 
Küresel bir ikon olan Premium 6 Inch Botun 50’nci yılında Timberland Samuel Ross, Nina Chanel Abney, Humberto Leon gibi dünyanın geleceğine yön vermeye adamış altı yetenekle bir araya geldi. Her biri Timberland’in ikon botunu, kendi cesur ve inovatif bakış açılarıyla yeniden hayal etti ve ortaya ilham veren Future73 koleksiyonu çıktı.
 
Bu sene 50’nci yılını kutlayan Orijinal 6 Inch Botunun şerefine Timberland, Samuel Ross, Nina Chanel Abney, Humberto Leon gibi kendilerini dünyanın geleceğine yön vermeye adamış altı yetenekle bir araya geldi. Tasarımcıların her biri Timberland’ın ikonunu, kendi cesur ve inovatif bakış açılarıyla yeniden hayal etti ve ortaya Future73 olarak adlandırılan ve hem geçmişe hem de geleceğe saygı duruşu ile tasarlanan koleksiyonlar çıktı.  
 
50’nci yıl için ikinci buluşma: Samuel Ross, A-COLD-WALL tarzını yansıtan tasarımı, işlevselliği ve el işçiliğini özel kapsül koleksiyona taşıyor


  
 İkinci Timberland® x Samuel Ross Future73 Koleksiyonunda, orijinal Timberland® botun yepyeni bir ‘Jet Black’ rejeneratif deriyle tasarlanmış görünümü (9.999 TL) yer alıyor. Tamamı ‘Jet Black’ renkte, üstün kaliteli bir rejeneratif deri kullanılarak üretilen, yalın ve minimalist bir tasarıma sahip botun yan kısmında yer alan fermuar, ürüne farklı bir stil katarken, ekstra yol tutuş ve gün boyu konfor için destekli tabanıyla dikkat çekiyor.  
 
Zorlu mevsimler için tasarlanan ve koyu safir mavisi renge sahip kalın tabanlı ayakkabı ise GORE-TEX iç astara ve Timberland’ın tekne ayakkabıları mirasından esinlenen 3-eye lug görünüme sahip (9.499TL)    
 
Timberland arşivlerinden ilham alan ve Ross’un vizyonuyla karşımıza çıkan yeni koleksiyonda, ayrıca ‘Volt Blue Sweatshirt (13.999TL) ve ‘Moonscape’ Süveter (13.999TL) gibi tekstil ürünleri de yer alıyor.  
 
Çağdaş sanatın temsilcisi, ressam Nina Chanel Abney cesur ve özgün stilini Timberland’ın Future73 koleksiyonunda yansıtıyor


 
Future73 koleksiyonu için Nina Chanel Abney, iki köklü Timberland® stiline odaklanıyor ve Premium 6 Inch Botu ve ’78 Hiker modellerini yeniden yorumlayarak karşımıza çıkartıyor. Abney’in Future73 tasarımları, outdoor stiline olan saygısını ve cesur ve ayrıştırıcı sanat tarzının tüm özelliklerini yansıtıyor.
 
Timberland® x Nina Chanel Abney Future73 koleksiyonunda yer alan 6 Inch Botlar (9.999 TL) premium deri materyal ve kontrast oluşturan dalgalı/tırtıklı taban özelliği barındırıyor. Çift taraflı, fermuarlı ve çıkartılabilir üst kısım, arka kısımdaki kabartmalı çıtçıtlar ve ekstra bağcıklar, botu farklı kombinlere uyum sağlamaya uygun kılıyor. Fermuarlı çıkartılabilir kısımların tek tarafı buğday renginde Timberland baskı içerirken, diğer tarafı özel kamuflaj deseni bulunan yırtılmaz bir kumaşı barındırıyor. İkinci kısım ise kanvas materyalden yapılmış dikiş detaylarına sahip deri ile kaplı. Abney’in yorumladığı botta tercih edilen kil rengi deri 50’nci yıla özel yaratılan bu tasarımın cazibesini ve özgünlüğünü artırıyor.

Timberland® x Nina Chanel Abney Future73 koleksiyonundaki diğer tasarım olan ’78 Hiker bot ise Abney için büyüleyici. Onun sözleriyle “bu harika bir ayakkabı” ve henüz yeniden tasarlanmamış, orijinal bir tarzı yansıtıyor. Hiker modelin Abney tarafından yeni tasarımı, aynı mirastan esinlenen turuncu bağcıklar, tahıl renkli deri materyaller ve orijinal Vibram tabandan oluşuyor.

Koleksiyonda yer alan ve çok yönlü bir ürün olarak öne çıkan Future73 Chore Ceket (13.999 TL), kadife yaka detayıyla pamuklu bir kanvas ceket olarak ya da çift taraflı (turuncu ve orijinal Abney kamuflaj desenli) yalıtımlı bir yelek olarak kullanılabiliyor.
Geri dönüştürülmüş polyesterden elde edilen geniş cepli (işçi tulumuna dönüştüren takılabilir askıları ile) Jogger pantolon (6.999TL) bulunuyor. Korozo (palmiye ağacı) düğmeli jakarlı örgü materyalden, üzeri motifler içeren hırka kazak (9.329 TL); yeşil bufalo ekoseli overshirt (7.499TL) ve rahat kesim kapüşonlu sweatshirt (5.299 TL) gibi farklı ürünler de koleksiyond yer alıyor.

İkonik 6 Inch Botun cesur ve renkli 50’nci yıl edisyonları


 
Timberland® 50’nci Yıl Edisyonu Premium 6 Inch Bot Koleksiyonu (7.299 TL) cesur renk yelpazesi (turuncu, koyu pembe, yeşil, turkuaz, kırmızı, çık gri, parlak mavi) ile yine sadece bir bot olarak değil, bir ifade biçimi olarak karşımıza çıkıyor. Renklerin her biri, kendi hikayesi ve duruşuyla ayrışırken, Timberland botu yarım asırdır ikonik kılan özellikler ise (premium deri materyal tercihi, su geçirmez koruma özelliği, yarı şeffaf kauçuk dış taban, yüzde 90 geri dönüştürülmüş Primaloft yalıtım ve çok daha fazlası) bu özel koleksiyon genelinde de gözle görülür biçimde muhafaza ediliyor.
 
Dünyanın dört bir yanından yedi vizyoner sanatçı (grafik sanatçılarından yapay zekâ illüstratörlerine uzanan isimler) renk paletindeki renklerden her birinde özgün ve canlı bir sanat eseri yaratarak 50 yıldır süregelen ikonik Timberland® 6 Inch Premium Botun “özgürce ifade etme ruhunu” başarıyla yansıtıyor. 
 
Koleksiyonda Flanel Gömlek (3.399TL), Oduncu Kadife Pantolon (3.999 TL) ve yüzde 100 organik pamuktan üretilen ve zorlu mevsim koşullarında konfor ve sıcaklık sunmak için tasarlanan renkli kapüşonlu sweatshirtler  (3.299 TL) ve t-shirtler (1.559 TL) de yer alıyor.
 
O bir bot değil, bir ikon  


Orijinal Timberland® Botun kökeni, ABD Boston merkezli Abington Shoe Company’nin gerçek anlamda su geçirmez deri iş botları tasarlamak için enjeksiyon kalıplama teknolojisini duyurduğu ve silikon içerikli nubuk derileri kullanarak ayakkabı endüstrisinde devrim yaptığı 1973 yılına uzanıyor. Devrim niteliğindeki “sarı bot”, su geçirmezlik performansı açısından eşi benzeri olmayan yeni bir standart belirledi ve ağaç logosuyla akıllara kazındı. Bot o kadar popüler oldu ki 1978 yılında şirketin adı Timberland olarak değişti.  Gelinen noktada ise Timberland’ın ikonik sarı botu hem bot kültürünü yarattı hem de gelişimini şekillendirdi.
 
50 yıllık yolculuğu boyunca ikonik sarı bot, Timberland markasının işlevsellik, inovasyon, döngüsellik, sürdürülebilirlik ve progresif moda anlayışını harmanlayarak, tüm koleksiyonlara yansıtmaya, kendini yenilemeye ve gelecek nesillere ilham vermeye devam etti.
 
“Bizim için harika bir yıl oluyor. Orijinal Timberland® Botun 50’nci yılını- daha da önemlisi, dünyadaki toplulukların ve kültürlerin onu şimdi olduğu gibi bir ikon haline getirmesini kutluyoruz” diye konuşan Timberland Global Marka Başkanı Susie Mulder, ekliyor: “Ünlü ‘sarı bot’, sadece bir botu değil, çok daha fazlasını temsil ediyor. Bu bot bir yaşam tarzı, kendini ifade etmek Için bir tuval, daha büyük ve daha cesur bir şeyin sembolü. Topluluklarımızın önümüzdeki 50 yıl boyunca bot kültürünü nasıl şekillendireceğini görmek için sabırsızlanıyorum.” 
 
El işçiliği, inovasyon ve kültürel bağlarla dolu tarihiyle Timberland 50 yıldır küresel bot kültürünün öncüsü konumunu kazandı. Şimdi ise, önümüzdeki 50 yıla odaklanıyor ve yine dünyadaki kültürleri ve toplulukları Timberland’ın geleceğini şekillendirmeye çağırıyor.