Salma Hayek Açıkladı: Harvey Weınsteın Benim Canavarımdı

Hollywood’da Harvey Weinstein skandalı bitmiyor. Milyonların hayranı olduğu, başarılı oyuncu Salma Hayek yıllarca tacizlerine maruz kaldığı yapımcı Weinstein için itiraf dolu bir yazı kaleme aldı. Harvey Weinstein, Salma Hayek’in suçlamalarına basın sözcüsü aracılığla ‘doğruyu yansıtmıyor’ şeklinde yanıt verdi.

salma-hayek

ABD’de 80’i aşkın kadın tarafından cinsel taciz ve tecavüzle suçlanan film yapımcısı Harvey Weinstein bu kez de deneyimli oyuncu Salma Hayek’e yaptığı tacizlerle gündemde. New York Times gazetesi için yazdığı itiraf dolu bir makaleyle tazicleri açığa çıkaran Hayek, Weinstein için “Yıllar boyunca, o benim canavarım oldu” dedi.

Meksika asıllı Amerikalı ünlü oyuncu Salma Hayek, Weinstein’ın 2002 yapımı “Frida” filminin çekimleri sırasında başından geçenleri ayrıntıları olarak anlattı ve yapımcının kendisini başka bir kadın oyuncu ile sevişme sahnesi için zorladığını, çekimler boyunca kendisini bir insan, bir oyuncu gibi değil yalnızca bir beden gibi hissettirdiğini söyledi. Weinstein’ın sevişme sahnesini kabul etmemesi halinde filme devam etmeyeceği şeklindeki tehditlerinin sonunda filme bir öpüşme sahnesi koymaya mecbur kaldığını belirten Hayek, film çekimleri boyunca Weinstein’ın kendisiyle duş yapma, kendisini duş yaparken izlemek, masaj yaptırmak, başka bir kadınla çıplak kalmak gibi türlü tacizlerine her seferinde hayır dediğini, gece yarısı odasını zorlayan yapımcıya kapısını açmadığını ve bunun sonucunda bir kez ölümle korkutulduğunu açıkladı.

Weinstein’ın sözcüsü bu iddialara “Mr. Weinstein Salma’yı kadın bir yardımcı oyuncuyla seks sahnesi çekmesi için zorladığını ve çekimler için orada olduğunu hatırlamıyor” diyerek yalanladı ve Frida karakteri biseksüel olduğu için hikayenin eş cinsel ilişki gerektirdiğini ve öne çıkan seks sahnesinin Salma Hayek ve Geoffrey Rush tarafından kurgulandığını ileri sürdü.