75. ALTIN KÜRE ÖDÜLLERİ’NDE ÜNLÜLER TACİZE KARŞI SİYAHLARI KUŞANDI

Yılın en iyi film ve Amerikan dizilerinin seçildiği, bu yıl 75.’si düzenlenen Altın Küre Ödülleri dün sahiplerini buldu.  En az ödüller kadar merak edilen meşhur kırmızı halı geçidi ise alışıldığı gibi renkli ve gösterişli bir elbise yarışına değil unutulmaz bir protestoya sahne oldu.

Bu yıl başında sevilen bir çok ünlü ismin Harvey Weinstein tarafından yaşadıkları mağduriyetlerini açıklaması ve bir araya gelerek #MeToo hareketini başlatmasının ardından Hollywood’da tacize karşı birlik sürmeye devam ediyor. Taciz ve tecavüz skandallarına tepki olarak bu sene Altın Küre kırmızı halısında siyah giyinmeye karar vermişti. Dün gerçekleşen törende birbirinden önemli isimlerin neredeyse tamamın siyah giyinerek geceye katılması karanlığın içinde bir geleceğe dair bir umut verdi.

‘Time’s Up / Zaman Doldu’ adıyla harekete geçen ve tepkilerini duyurmak isteyen kadın oyuncuların girişimiyle verilen siyah giyinme kararına bir çok erkek oyuncudan da destek gelmişti. Hareketin destekçileri Meryl Streep,  Emma Watson, Michelle Williams, Reese Witherspoon, America Ferrara gibi başarılı isimler kırmızı halıda büyüyen tepkiler için aktris ve aktör arkadaşlarına, tacize karşı sesini yükselten mağdurlara ve bu sesi duyan diğerlerine minnet duyduklarını belirttiler.

İşte çok ses getiren Altın Küre Ödülleri’nin bu yıl siyaha çalan kırmızı halısından görüntüler..

golden-globe-2018