Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Saç Bakım Rutininize Eklemeniz Gereken Adımlar

Yaz tüm hızıyla devam ederken deniz, kum ve güneşten etkilenen saçlarınıza halihazırda uyguladığınız bakım yetersiz kalabilir. Uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmanız için saç bakım rutininize eklemeniz gereken adımları sizin için derledik.

Uzmanlar bir saç telinin günde yaklaşık 0.3 mm, ayda 1cm, yılda 12cm uzadığını bildiriyor. Uzamanın sağlıklı gerçekleşmesinin de belli adımlar aracılığıyla gerçekleştiğini hatırlatan uzmanlar, bu adımların evdeki saç bakım rutininize ekleyebileceğiniz basitlikte olduğunun da altını çiziyor.

kapak karesi: @nicolaannepeltzbeckham

Saç Derinize Masaj Yapın

Saç uzamasının en etkili ve basit yollarından biri olan saç derisi masajı, kan akışını hızlandırırken saç köklerini güçlendiriyor. Araştırmalar saç uzatmanın yanında bu masajın stresi azalttığını, kan basıncını normal seviyelere çektiğini ve kalp atış hızını düzenlediğini de doğruluyor. Parmak uçlarınızla saç derinize uygulayacağınız hafif baskılarla masajınızı gerçekleştirebilir saç diplerinizi uzamaları için tetikleyebilirsiniz.

Kuru saç derinize uygulayabileceğiniz masajı bitkisel açıdan zengin yağlarla desteklediğinizde uzama etkisini iki kata kadar arttırabilirsiniz.

Yumurta Maskesini Aksatmayın

Uzun Saçlara Sahip Olmak İçin Saç Bakım Rutininize Eklemeniz Gereken Adımlar / iStock

Uzmanlar; iki yumurta, iki yemek kaşığı zeytinyağı ve yarım su bardağı su ile hazırlayacağınız maskeyi kuru ve taranmış saçınıza uygulamanız gerektiğini bildiriyor. Saç tellerinizi güçlendirirken beslenmesine yardımcı olan maske, içerdiği yüksek kükürt oranı sayesinde kepeğe bile yardımcı olabilir.

30 dakika bekleteceğiniz maskeden sonra saçlarınızı şampuanlayıp bakım rutininize devam edebilirsiniz.  

Keratin Bazlı Ürünler Kullanın

Kurulukla mücadele eden ve saça ekstra parlaklık veren keratin, saçın hızlı uzamasına da destek oluyor. Keratin, koruyucu protein içeriğiyle saçı kırılmalardan korurken saça ihtiyaç duyduğu uçucu proteinleri sağlıyor ve sağlıklı uzama için ideal bir ortam oluşturuyor.

Aşırı Şampuanlamadan Kaçının  

Aşırı şampuanlama saçın doğal yağını kaybetmesine neden olurken saçların kırılmasına ve kurumasına da yol açıyor. Saç tiplerine bağlı olarak kalın telli saçlar birkaç gün içinde; ince telli saçlar ise çok daha kısa sürelerde yağlanıyor.

Sağlıklı saç uzatma dönemlerinizde duş almak yerine kuru şampuan kullanımınızı arttırmak saçlarınızın doğal yağını daha uzun süreli korumanıza yardımcı olabilir. Doğal yağını koruyan saçlarınız çok daha hızlı ve sağlıklı bir uzama dönemi geçirmenize sebep olur.

Sert Fırçalamalardan Uzak Durun

Saçınızdaki düğümleri çözmek kolay olmasa da sağlıklı saç uzatma dönemlerinizde sert fırçalama yapmaktan kaçınmalısınız. Saçlarınızı fırçalarken tarağınızın doğru olduğundan emin olmalısınız. Geniş dişli, dolaşık açıcı bir fırça ile saçlarınızı nazikçe fırçalayabilirsiniz.

Saçlarınızın en kırılgan olduğu dönemler duştan sonraki birkaç saattir. Duştan sonra saçlarınızı fırçalamak yerine duştan önce kuru saçınızdaki dolaşıklarınızı açmak saç kırılmalarınızı büyük ölçüde azaltır ve sağlıklı uzamaya yardımcı olur.