Sağlıklı Cilt İçin D Vitamini Şart!

Vücuda birçok faydası bulunan D vitamini, kas ve kemik sağlığı için olduğu kadar sağlıklı bir cilt için de önemli! D vitaminin cilt hücrelerini onardığına ve güçlendirdiğine dikkat çeken Medikal Estetik Hekimi Dr. Alp Mamak, “Her ne kadar bir Akdeniz ülkesinde yaşıyor olsak da D vitamini düzeyimiz çok düşük. D vitamini sadece kemikler için değil, vücudun savuma sistemi ve cilt sağlığı için de önemli” diyor.

Sağlıklı, pürüzsüz ve lekesiz bir cilt herkesin hayali olsa da özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının yarattığı lekeler, istenmeyen görünümlere neden olabiliyor. Cilt lekeleri hakkında bilgi veren Medikal Estetik Hekimi Dr. Alp Mamak, “D vitamini yeterli düzeydeyse güneşte daha az leke olur ama düşükse D vitaminin absorbe etmen azaldığı için cildin savunma sistemi güçsüzleşir” diyerek D vitaminin cilt sağlığı açısından önemine dikkat çekti. “Bu nedenle benim ilk istediğim şeyden biri tahlillerdir” diyen Mamak, D vitaminin tırnak ve saç yapısını güçlendirmeye de destek olduğunu söyledi.

“D vitamini düşüklüğü yapılan işlemlerden görülen faydayı da etkiliyor”

Tiroit ve D vitamini eksikliğinin cilt kalitesine etki ettiğinin altını çizen Mamak, “Çünkü vücudun su tutma kapasitesi azalıyor. Her ne kadar bir Akdeniz ülkesinde yaşıyor olsak da D vitamini düzeyimiz çok düşük. Bu da yapılan işlemlerden fayda görme olasılığını etkiliyor” şeklinde konuştu.

Güneş ışınlarının hem yeni leke oluşumlarına hem de oluşmuş lekelerin daha koyulaşmasına neden olduğunu söyleyen Medikal Estetik Hekimi Dr. Alp Mamak, özellikle yüzde oluşan lekelerin aynada kişiyi rahatsız ettiğini, leke tedavisinde uygulanan çok sayıda yöntem bulunduğunu, yöntemin lekenin türüne, derinliğine, yerine ve cildin yapısına göre belirlenmesini gerektiğini belirtti.

Tüm tedavilerde olduğu gibi leke tedavisinde de rutin cilt bakımının çok önemli olduğuna da değinen Alp Mamak, “Nemlendirme ve güneş koruyucu kullanma, sağlıklı beslenme, bol su tüketimi de cildimiz için yapabileceğimiz en doğru yaklaşımlardan” dedi.