PEPSİ KENDALL JENNER’IN OYNADIĞI TARTIŞMALI REKLAM FİLMİNİ GERİ ÇEKTİ

Bu aralar markaların çoğunun birdenbire kadın hakları savunucusu, azınlık koruyucusu aktivistler olduğunu düşünmeye başladıysanız neden böyle düşündüğünüzü çok iyi anlıyoruz. Reklamlarda yıllardır evinin kadını, çocuklarının anası olmaktan öte gidemeyen biz kadınlar, son günlerde kafasına koyduğu her şeyi becerebilen (bunu onayladığınız için teşekkürler reklam dünyası!), güçlü figürler boy göstermeye başladık (Tekrar teşekkürler reklamlar!). Bu yapmacık farkındalık için reklam ve tüketim sektörüne teşekkür edecek değiliz. Zira on yıllardır süpürgeyi sadece bizim elimize yakıştıran, beyzadeler kumandanın tek hakimiyken bizi mutfağa uygun gören reklamların birdenbire protesto yürüyüşlerini konu alması, cinsiyet eşitliğini ele alması da maalesef tamamen fırsatçılık. Bu aralar aktivizm satıyor ve bunu kullanmamak pazarlama dünyası için neredeyse imkansız (Bkz. Dior’un ‘Hepimiz Feminist Olmalıyız’ T-shirtleri).

Sektördeki aktivizm popülaritesini yakalayan kurnaz Pepsi’de bu furyadan payını, magazinin en çok konuşulan isimlerinden Kendall Jenner’la birlikte almaya çalıştı. Bir taşla iki kuş reklam politikasıyla hem en çok konuşulan ve ününü ailesi ile çıktıkları reality show ile kazanan güzel model Kendall Jenner’ı oynatan hem de Amerika’da son günlerde ivme kazanan sokak protestolarından esinlenen reklam filmi, içeriğiyle Twitter’da büyük tepki topladı.

Reklamda önce bir moda çekiminde olan ve yürüyüşün sesini duyunca kendine hakim olamayıp alana inen Jenner, gergin bir bekleyişte olan polislere bir Pepsi uzatıyor. Polis Pepsi’yi kafasına dikince birden bir bayram havası oluyor. Demek ki bunca yürüyüşte, protestoda, cenaze anmasında orantısız güç kullanan polisi izana getirmek içim tek ihtiyaç serin bir içecekmiş.. Bunca şiddetin muhatabı olan halkın duygularını bu denli hiçe sayan, var olan polis şiddetini bu kadar basite indirgeyen reklam, saatler içerisinde büyük bir kamuoyu tepkisine yol açınca Pepsi, reklamı geri çekmek zorunda kaldı.
Kendall-Jenner-pepsi-reklam“Amaçladığımız hedefi tutturamadığımız çok açık ve bunun için özür dileriz”, diyen Pepsi, Kendall Jenner’lı reklamını YouTube’dan kaldırdı. Kendi sitesinde “Pepsi, evrensel bir birlik, barış ve anlayış mesajı veren bir mesaj yansıtmaya çalışıyordu.” diye başlayan markanın, bu denli bir duyarlılığı bilmeden atladığını düşünecek kadar naif kalamadığımız gibi kapital dünyanın, şiddeti hiç yaşanmamış gibi yansıtmasına da ayrıca karşı durmak gerektiğini düşünüyoruz.

Öte yandan, Kendall Jenner da reklamın bu denli tepkiye yol açmasını üzüntüyle karşıladığını belirterek, Instagram hesabında paylaştığı Pepsi’li görsellerin hepsini kaldırdı.

İşte tartışmalı reklam videosunun tamamı..

https://www.youtube.com/watch?v=dA5Yq1DLSmQ