PED REKLAMLARINDA BİR İLK: ADET DÖNEMİ KANI İLK KEZ GERÇEKTEN OLDUĞU GİBİ

Bazıları için müthiş bir şok olabilir ama adet zamanı kadınlar reklamlarda göründüğü gibi mavi bir sıvı kaybetmiyor. Sıkı durun: Adet kanı kırmızı!!

Ped almanın, ped demenin ayıp karşılandığı, siyah poşetlerle gizlemeye çalışıldığı, arkadaşından ped isterken evrenin şifresini sorarmışçasına bir gizlilik içinde olmanın mübah olduğu günümüz nasıl bu hale gelmiş derseniz bunların üzerindeki medya etkisini görmezden gelemezsiniz. Müthiş normal bir anatomik döngü olan adet dönemi yıllardır ayıp, namahrem, iğrenç olarak lanse edildiği için çoğu kadın bile yaşadıkları şeyin ne kadar normal olduğunu bazen unutabiliyor ve dünyanın yarısının her ay bir hafta gibi mazzam bir sıklıkta yaşadığı aşırı normal bu olayı anormalmiş gibi algılayabiliyor. Toplum, tacizi bile bu kadar ayıplamazken adet hiç konuşulmayan bir ayıp halini alıyor. Hatta öyle ki oğlanların erkekliğe girişi ve sünnet edilmesi şahane bir prodüksiyonla kutlanırken kızların adeti ‘halan geldi’ gibi manasız şifrelerle aile içinde bilr gizli kapaklı konuşulabiliyor.

Bu absürdlüklerin şüphesiz bu kadar yıl hala aynı kalmasında ve değişmemesindeki en önemli etken adetin topluma medya tarafından nasıl yansıtıldığı ile doğrudan ilintili. Malumunuz hijyenik ped, ekmek kadar su kadar elzem bir ihtiyaç ve her kadın tarafından yıllarca aylık olarak tüketiliyor. Piyasası yadsınacak türden değil yani. İlk aklınıza gelen ped reklamını düşünün. Muhteşem fizikli bir kız kardeşimiz adet oluyor. Allah kimseye vermesin dediğimiz türden ağrılarla, sancıların üstesinden belli ki gelmiş, dans ediyor. Beyaz pantolon giyesi tutmuş ve en büyük amacı o berbat, utanılası kanın toplum tarafından gözlenememesi. Haliyle muhteşem bir bariyerle adeti hiç yokmuşçasına, hiç adet olmamışçasına dans etmek ve toplumun huzurunu kanıyla bozmadan yaşamına devam etmek istiyor. Ped firması da bu naif talebi heyecanla karşılıyor ve hatta beyaz pantolonun lekelenmemesi için bir deney tüpüyle test yapıyor. Yıllardır şirinler gibi kanadığımızı düşünen erkekler olabilir çünkü bu reklamların hepsinde gizli bir anlaşma yapılmış gibi mavi bir sıvı kullanılıyor. Mavi tolere edilebilir ama kırmızı anlaşıldığı üzere edilemiyor.

Bu saçmalığa bir son verilmesi 2017 yılına nasip oldu. İngiliz menşeli kadın hijyen ürünleri firması Bodyform gerçekleri dünyadan saklamanın manasız olabileceğini düşünerek adet kanının mavi değil kırmızı olduğunu dünyaya yeni reklam kampanyasıyla duyurdu. Üstelik kendi web sitelerinde #bloodnormal etiketiyle bir de sosyal medya kampanyası başlattılar.

Bizim takdir ettiğimiz bu hareket medyanın kadın bedeni üzerindeki baskısını ve etkisini sindirmemek adına çok güzel bir atılım. Yara bandı alırken utanılmadığı gibi ped alırken de şekilden şekile girilmemesi gerektiğini anlamayanlar için hayli aydınlatıcı bu reklamda Bodyform’un verdiği net mesaj ise mükemmel: ‘Adetler normaldir, onları göstermek de normal olmalı.’

İşte adet kanından utanılmaması gerektiğini sonunda anlayan reklam…

Bu da firmanın #bloodnormal kampanyasının videosu..