EN KISA ZAMANDA SAÇ NASIL UZAR?

Son dönemin trendi küt kesimler, omuzda saçlar olsa da uzun saçın modası asla geçmiyor. Bir klasik olan uzun saç zamansız trend olmaya devam ederken sağlıklı saç uzatmanın yolları da çok araştırılan bir konu haline geldi. Biz de bu mevzuyu gündemimize aldık ve kısa zamanda sağlıklı bir şekilde saç uzatmak isteyenlere önemli ipuçları hazırladık.

İşte kısa zamanda saç uzatmanın ipuçları..

Sağlıklı Beslenme Her Zamanki Gibi Başrolde

Vücudunuz için gerekli protein ve besinleri tüketmeniz saç sağlığınız ve bakımınız açısından oldukça önemli. Düzgün ve dengeli beslenme saç köklerinin güçlendirir ve saçın kolay kırılmasını önler. Uzmanlar somon, fındık, badem gibi besinleri ya da balık yağı gibi takviye besinleri kullanmanın saç uzaması ve kırılmaması adına önemli buluyor.

Vitamin ve Destekleyicileri İhmal Etmeyin
“Phytantriol, arjinin, balıkyağı ve biotin desteği saç büyümesini tetikleyen bir takım hormon ve enzimleri harekete geçirebiliyor. Saç derisine ve saç köklerine gerekli protein ve enzimleri kazandıran bu vitaminleri düzenli bir şekilde almak saç uzatma sürecini de hızlandırabiliyor.

Uzmanlar ve konuda araştırma yapmış bir çok blogger Viviscal gibi hem biotin hem C vitamini içeren hap komplekslerini de tavsiye ediyor. Maalesef Türkiye’de satışı olmayan Viviscal’i artık Amazon Türkiye’den temin etmek de mümkün!

Stresi Mümkünse Minimumda Tutalım

Bu altın kural pek çok sağlık koşulu için geçerli olsa da bazen ülkemizde hayli zor olabiliyor. Toprağı taşı stres olan ülkemizde yine de sırma saçlarımız olması adına stresi minimumda tutmaya özen göstermeliyiz. Mottomuz ‘aman dünyanın sonu değiş ya olmalı’ bazen.

Buna ek olarak zihni ve bedeni rahatlatmak adına kafatasınıza yaptıracağınız masaj da stresi azaltmak da etkili olabilir.

Stres böbrek üstü bezlerinin fazladan kortizol salgılamasına bu da ciltte akne, yanma, iltihap gibi sonuçlara dolayısıyla da saç ile ilgili problemlere yol açabiliyor. Belki de bu yüzden tatildeyken saçlarımız şampuan reklamından çıkmışa benziyordur..

Saçınızı Nasıl Şekle Soktuğunuz Önemli

Artık çoğu kişi bunun bilincinde olsa da tekrarlamak da fayda var. Isı saça hiç iyi gelen bir şey değil. Haliyle fön ve maşayı/düzleştiriciyi mümkün olduğunca az kullanmak da fayda var. Saça çok fazla zarar veren bu ürünleri haftada en fazla üç kez kullanmanız ideal. Ayrıca duştan sonra mümkünse kurutma makinesi kullanmadan saçınızı kurutmanız ya da soğuk ayarda kurutmanız saçınız için faydalı olacaktır.

Isı konusunda bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da direk güneş ışığı. Cildimize olduğumuz gibi saçımızı da bu konuda oldukça hassas davranmalı ve saçı zararlı güneş ışınlarına maruz bırakmamalıyız. Isı genel olarak saçın incelmesine daha kırılgan olmasına yol açıyor. Bir de tabii saçı güzel yapmak adına kimyasala yüklenmemek de fayda var. Bu yüzden şampuan ve saç kremlerinizi seçerken de oldukça dikkatli olmalı, fazla kimyasaldan kaçınmalısınız.