Moda, Sanat ve Kültür Birleşiyor: H&M, Ev Bravado ve Téla D’Amore, Jean-Michel Basquiat’ın Eserlerinden Oluşan Özel Bir Koleksiyon İle Yeni İş Birliğini Sunuyor

New York merkezli moda tasarımcıları Ev Bravado ve Téla D’Amore, H&M’in son iş birliği olan Jean-Michel Basquiat’ın mirasını ve genç Siyahi yaratıcılar üzerindeki etkisini keşfediyor. 30 parçalık koleksiyon, Basquiat’ın ikonik görselleri ve nadir görülen eserlerini, Bravado ve D’Amore’nin vitray motifleri ve etkileyici tasarımlarıyla birleştiriyor. Koleksiyon, 18 Temmuz’da Türkiye’de sadece hm.com’da satışa sunulacak.

2024 LVMH Ödülü yarı finalistleri ve 2023 CFDA/Vogue Moda Fonu finalistleri olan Ev Bravado ve Téla D’Amore, özenle hazırlanmış parçaları, uzman eskiltme teknikleri ve geri dönüştürülmüş denimleriyle tanınıyor. H&M iş birliği ile moda, sanat ve kültür arasındaki çizgiyi daha da belirsiz hale getirerek, Jean-Michel Basquiat’ın mirasını baskılar, nakışlar ve eserlerinin işlenmiş yamaları aracılığıyla kendi imza silüetlerinde daha da genişletiyorlar.

Basquiat, 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından biri olarak geniş çapta kabul ediliyor. 

Sokak sanatçılığından ünlü bir sanat figürüne uzanan yolculuğundan ilham alan Bravado ve D’Amore, Basquiat’nın mirasının, başarabileceklerinin sınırı olmadığına dair günlük bir hatırlatma işlevi gördüğüne inanıyor.

“Bizim için Basquiat her zaman etkileyici ve hayatımızda büyük bir figür olmuştur. Arşivlerini tarayıp nadiren referans verilen eserlerini seçebilmek bir lütuf. Basquiat’ın mirası, benzersiz vizyonumuzu desteklemekte çok yardımcı oldu. Bu koleksiyonu H&M ile dünya çapında sunmak, onu büyük ölçüde erişilebilir kıldığı için on kat daha özel kılıyor,” diyor Ev Bravado ve Téla D’Amore.

“Ev ve Téla, modanın en heyecan verici seslerinden biri haline geldi ve Jean-Michel’in vizyonunu onurlandıracaklarını ve kendi özgün stillerini onun eserlerine katacaklarını biliyorduk. Mirasının merkezi ilkesi, genç siyah yaratıcıları güçlendirmek ve onları yükseltmek. H&M’in küresel platformu aracılığıyla, yaratıcı ruhunu sürdürmek için yeni nesil sanatçılara ilham vermeyi umuyoruz,” diyor Jean-Michel Basquiat’ın kız kardeşleri Lisane Basquiat ve Jeanine Heriveaux.

30 parçalık koleksiyon, takım elbiseler, ceketler, kısa kollu gömlekler, kot pantolonlar, kapüşonlular ve tişört gibi parçaların yanı sıra aksesuarlar içeriyor. Koleksiyonda, 1984 yapımı Ass Killer adlı canlı sanat eseri ve tasarımcıların kavisli penceresi ile süslenmiş bir bomber ceket, Basquiat’ın caz ustaları Charlie Parker ve Miles Davis hakkındaki karalamalarını (Discography 1, 1984) içeren siyah bir blazer ve Untitled (Ideal), 1988 ve Untitled (World Famous), 1983 eserlerine atıfta bulunan lüks siyah deri pantolonlar yer alıyor. Diğer öne çıkan ürünler arasında, Basquiat’ın sanatını yansıtan pencere tasarımı ile süslenmiş unisex eskitme kot ceket ve uyumlu kot pantolon bulunmaktadır.

“Ev ve Téla, Basquiat’nın ikonik sanatını çağdaş bir mercekten geçirerek yeni, anlamlı ve heyecan verici bir koleksiyon ortaya çıkardı. Ayrıca Basquiat’nın hayatı, değerleri ve sanatı ile ve bunların günümüz kültürel iklimiyle nasıl yankı bulduğuyla ilgili derin bir anlayışa ve bağlantıya sahipler. Bu koleksiyon, onların maksimalist, ‘daha fazlası daha fazladır’ tasarımlarını takip ediyor, sanatsal yaklaşım ancak gerçekten Basquiat ile bütünleşiyor ve iş birliğini öne çıkarıyor.” diyor H&M Erkek Giyim Tasarımcısı Ana Hernandez