Mango Ürünlere İkinci Bir Hayat Vermeyi Destekleyen, Döngüsel Kriterlerle Tasarlanan İlk Denim Koleksiyonunu Piyasaya Sürdü

Avrupa’nın en büyük moda gruplarından biri olan Mango, ürünlerinin kullanım ömrü dolduktan sonra daha kolay tekrar kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir olması için döngüsellik kriterleriyle tasarladığı ilk denim koleksiyonunu piyasaya sürerek sürdürülebilirlik yolunda bir adım daha atıyor. Böylece, ürünün ikinci bir hayata sahip olmasını destekliyor.

Mango Kadın koleksiyonuna dahil olan bu yeni kapsül koleksiyonda, bazıları dirty yıkamalı çeşitli denim parçalar bulunuyor: Koleksiyon, pantolonlar, etekler, tulumlar, crop yelekler ve montlar gibi indigo mavi ve siyah renklerde, 2000’lere damgasını vuran güncel, son trend siluetler içeriyor. Bu ürünlerde, düşük belli modeller, kargo detaylar, dikişsiz paçalar ve geniş kesimler dikkat çekiyor.

Daha fazla döngüsellik elde etmek amacıyla koleksiyonun yeni ürünleri, en az %20’si geri dönüştürülmüş kaynaklardan gelen tek tür elyaftan (%100 pamuk) ve kenar işleme veya jakron etiketler gibi aksesuarlar kullanılmadan tasarlanmıştır. Ayrıca, gelişim sürecinde minimum atık elde etmek amacıyla, numune sayısını azaltmak için ürünler, 3D dijital tasarım teknolojisi ile dizayn edilmiştir.

Mango bu koleksiyondaki parçaları, kimyasal madde veya su kullanımı açısından çevresel etkilerini en aza indirecek şekilde gerçekleştirmiş ve döngüsel tasarımı hakkında müşterileri için açıklayıcı bir grafik ekleyerek, kağıt etiket üretimini en aza indirmiştir.

Bu koleksiyonun kampanyası, Akroll (Barselona) tarafından gerçekleştirildi ve başrollerinde canlılığı ve çevreye olan bağlılığı nedeniyle Mango tarafından seçilen Amerikalı model Indira Scott bulunuyor. Fotoğraf sanatçısı Dario Catellani ve video tasarımcısı Héctor Ferreño ise kampanyaya hayat veren isimler arasında yer alıyor.

Yeni sürdürülebilirlik stratejisi

Döngüsel kriterlerle tasarlanan denim koleksiyonu, Mango’nun yeni sürdürülebilirlik stratejisi Sustainable Vision 2030 çerçevesinde hazırladığı ilk kapsül koleksiyondur. Bu yeni stratejinin hedeflerinden biri, 2030 yılına kadar ürünlerinin tasarımında döngüsel kriterlerin hakim olması ve elyaflarının %100’ünün sürdürülebilir veya geri dönüştürülmüş kökenli olmasıdır.

Bunun için Mango, daha kolay geri dönüştürülebilir parçalar üreterek (bileşenleri ve yapıları dikkate alınarak), dayanıklılık üzerine yoğunlaşarak ve tekstil atığı oluşmasını önleyen kalıplar kullanarak önümüzdeki yıllarda döngüsellik kriterlerine sahip ürünlerin tasarımını artıracaktır.

Bu anlamda Mango’nun döngüsellik stratejisi, döngüyü kapatmaya katkıda bulunan üç temel eylemden oluşmaktadır: İlki, daha fazla geri dönüştürülebilirlik elde etmek için tek tip elyaf veya daha az aksesuarla daha sade bir tasarıma sahip ürünler oluşturmayı amaçlayan Give it back to the loop; ikincisi, AITEX tarafından onaylanmış fiziksel özelliklere sahip seçili materyallerin kullanımı sayesinde, güçlendirilmiş yapılı ve zamansız tasarımlı, daha dayanıklı ürünler tasarlamaya yönelik olan Extended life; üçüncüsü ise, kullanılan materyallerden optimum düzeyde faydalanmaya ve tekstil atıklarının yeniden dahil edilmesine odaklanan No Waste’tir.