Levi’s® Arşivleri Milano Tasarım Haftasına Özel Bir Sergiyle Açılıyor

Milano Tasarım Haftası’nı kutlamak için Levi’s® Milano’nun MUDEC – Kültür Müzesi’nde “İkonlar, İnovasyonlar ve İlkler: Levi’s® Arşivleri’nden Miras ve İlerleme Hikayeleri” adlı sergide arşiv niteliğindeki giysileri sunuyor. Küratörlüğünü Levi’s® tarihçisi Tracey Panek’in üstlendiği sergi, markanın San Francisco’daki ana vatanında yer alan Levi’s® Arşivleri’nden parçalara ev sahipliği yapıyor, ve 1873’teki icadından bu yana jeanin evrimini ve etkisini vurgulayarak markanın zengin mirasını keşfetmeyi amaçlıyor.

Levi’s® Arşivleri Milano Tasarım Haftasına Özel Bir Sergiyle Açılıyor

Hikaye, Levi Strauss & Co. ile terzi Jacob Davis arasında başlıyor. Davis, iş giysisi pantolonunun ceplerine perçinler ekleyerek modada bir dönüm noktası niteliğindeki bir tasarım inovasyonuna imza atıyor. Davis, bakır perçinli pantolonlarını kuru gıda tedarikçisi Levi Strauss ile paylaşıyor ve ikili, 20 Mayıs 1873 tarihinde aldıkları ABD patentinin ardından iş birliğini tüm dünyaya yaymak üzere çalışmaya başlıyor. 

Levi Strauss & Co., daha sonra üç haneli Levi’s® lot numarası 501® ile hafızalara kazınacak olan Levi’s® patentli perçinli bel tulumlarını üretmeye başlayarak üretime ilk adımını atıyor. Sergi, Levi’s® markasının ve orijinal jean’in son 150 yıllık tarihini keşfediyor ve bu ikonik giysinin izlediği yolu gösteriyor. 

Bizi bu olağanüstü yolculuğun başlangıcından bu yana yaşanan birçok sosyal, teknik ve kültürel yeniliğe tanıklık etmeye davet eden sergideki ikonik arşiv giysileri, markanın da arkasında durduğu “ilerleme” teması üzerinde düşünmeye teşvik ediyor. Sergi yıllar içinde Levi’s® giymiş Steve Jobs ve Albert Einstein gibi “İkonlar”dan, ilk giyilebilir teknoloji giysilerinden biri olan Jacquard by Google’lı Levi’s® trucker ceket gibi Levi’s® markasının öncülük ettiği “İnovasyonlar”a ve ayrıca erkekler ve daha sonra kadınlar için ikonik orijinal denim gibi Levi’s®’in “İlkleri”ne derin bir bakış sunuyor. Sergi, ilk günden bu yana Levi’s® markasının kalbinde yer alan denime dair eşsiz bir hikaye sunuyor.

Serginin küratörü olan Levi’s® tarihçisi Tracey Panek, “Levi’s®’ın son 150 yıldaki tasarım ve kültür mirası üzerindeki etkisini kutlamak ve bunu MUDEC gibi saygın bir kuruluşla iş birliğinde yapmak çok büyük bir sembolik anlam taşıyor. Tasarım dünyasının en büyük etkinliklerinden biri olan Milano Tasarım Haftası için bu sergiyi açmak ise her şeyi daha da anlamlı bir hale getiriyor” dedi.

Sergi, 5 Nisan – 26 Nisan 2024 tarihleri arasında Milano’daki MUDEC – Kültür Müzesi’nin Spazio delle Culture bölümünde ziyaretçilere açık olacak. Levi’s® ziyaretçileri Levi’s® Arşivleri’nden gelen giysilerin koleksiyonu karşısında büyülenmek için kendilerini hazırlamaya ve İkonlar, İnovasyonlar ve İlkler’i kutlayan bir yolculuğa çıkmaya davet ediyor.

İKONLAR 

İkonlar tarafından giyilen veya yorumlanan kıyafetler ve moda işbirliklerinden diğer kıyafetleri içeren bu bölümde öne çıkan parçalar arasında Albert Einstein’ın ‘Menlo Cossack’ deri ceketi, Warhol Factory ile iş birliği içinde yaratılan ve Warhol’un Son Akşam Yemeği eskizlerini içeren bir jean ve küresel ikon Steve Jobs tarafından giyilen bir çift 501® jean yer alıyor.

İNOVASYONLAR 

Serginin ikinci alanı, giderek daha sürdürülebilir kaynak kullanımıyla karakterize edilen fütüristik parçaların yanı sıra en ileri teknolojilerle yaratılan işlevsel ve akıllı kıyafetleri keşfediyor. Öne çıkan ürünler arasında Levi’s® x Google Jacquard Trucker ve 3D Tasarım İnovasyonu ile Levi’s® Engineered Jean yer alıyor. Tarihsel olarak öncü giysilerin özelleştirme ile benzersiz hale getirilmiş örnekleri de bu bölümde sergileniyor.

İLKLER 

“İlkler” alanı, Levi’s® Arşivlerindeki en eski kıyafetleri sergileye hazırlanıyor. 1930’ların başında üniversiteye giden genç bir kadının, madenciler, kovboyların giydiği bakır perçinli denim tulumlar; 1873-1874 yıllarına ait dünyanın en eski modern blue jean’i olan 9Rivet jean, askıları hala takılı olan Lot 201 Jean ve başının etrafındaki bir bantta mum taşıyan bir madencinin mum damlaları ile Arşivlerdeki en eski kadın Levi’s® jean’i olan Viola Jean – dünyanın en eski kadın blue jean’i olarak kabul edilen nadir bir Lot 401- bu bölümde eski günlere nostaljik bir bakış sunuyor.