Kozmetik Ürünlerinin Son Kullanma Tarihini Nasıl Anlarız?

Her zaman ambalaj üzerinde yer almasa da kozmetik ürünlerinin de bir son kullanma tarihi olduğunun bilincinde olmalısınız.

Kozmetik Ürünlerinin Son Kullanma Tarihini Nasıl Anlarız? / @haileybieber

Vazgeçemediğiniz veya yalnızca ihtiyacınız olduğu için kullandığınız normalde varlığını bile unuttuğunuz bir kozmetik ürününü içinize kurt düşse de kullanmış olabilirsiniz. Çünkü kozmetik ürünlerinin üzerinde her zaman son kullanma tarihi bilgisi bulunmuyor, varsa da fazla kullanıldığında ambalajın üzerinden siliniyor.

Cilt sağlığınız için oldukça zararlı olan bu bilinçsiz kullanımı dermatologlar ve güzellik uzmanları kesinlikle önermiyor. Uzmanlar, satın aldığınız üründe belirgin bir ifade bulunmuyorsa alım yaptığınız tarihi bir kenara not etmenizi ve bu tarihten en geç 1 yıl sonrasında ürün bitmemiş olsa bile kullanmamamız gerektiğini belirtiyor. Kesinlikle kulak vermeniz gereken bu önerileri güzelliğinizi korumak için dikkate almanız gerektiğinin altını çiziyoruz.

Tabii ki her ürünün kullanım süresi 1 yılı bulmuyor. Cildinizin çok daha hassas bölgeleri için kullandığınız ürünleri 3 veya 6 aylık periyotlarla değiştirmeniz gerekiyor.

İşte kozmetik ürünler ve tahmini kullanım süreleri

Maskara, Göz Kalemi ve Eyeliner

Göz için kullanılan maskara, göz kalemi ve eyelinerlar temas ettiği bölge dolayısıyla oldukça risk içeriyor. Tarihi geçmiş bu ürünlerin ısrarla kullanılması bakterilerin göze bulaşmasını sağlar ve sağlığınızı tehdit edebilir. Her 3 veya 6 ayda bir bu kozmetik ürünlerin değiştirilmesi önerilir.

Fondöten ve Kapatıcılar

Fondöten ve kapatıcıların kullanım sürelerinin 1 yıl kadar olduğu biliniyor. Tabii ki bu kadar süre geçmemesine rağmen ürünlerde çatlamalar, koku değişimleri ve kıvam bozuklukları meydana geliyorsa o üründen hemen kurtulmanız gerekiyor olabilir. Bu konu yeni satın aldığınız bir üründe meydana geldiyse mağazayla iletişime geçip ürün değişimini talep edebilirsiniz.

Dudak Ürünleri

Dudak balmları, parlatıcılar, maskeler ve rujlar dikkatli kullanıldığı takdirde bir yıl boyunca tazeliğini koruyabiliyor. Dikkatli kullanımdan bahsettiğimiz ise ürünlerin kapalı ve saklama koşullarına uygun şekilde muhafaza edilmesi ve direkt güneş ışınlarından korunması. Oldukça basit!

Yüz Temizleyicileri

Cildimizle direkt temas halinde bulunan ve sıklıkla kullandığımız bir başka kozmetik ürünü olan yüz temizleyicileri 8 ay boyunca rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sonrasında kullandığınız temizleyiciler sorun çözmek yerine sorun yaratabilir, dikkatli olmalısınız.