Kilde Form Bulan Hisler

Tasarımdaki estetik algı ve formu, sanatın derinliği ile birleştirmeyi başaran, hikayesi olan heykellere imzasını atan OD Art & Design, ilhamını doğadan, hislerden, anlardan ve insanın kendisinden alıyor. Duyguları kendi filtrelerinden geçirerek dolaylı olarak izleyiciye aktaran markanın yaratıcıları Fatih ve Merve Kır, hislerimizi yansıtmayı başaran her biri eşsiz ve tek heykellere imzasını atıyor.

OD Art & Design, yarattıklarıyla insanlara belli hisleri hissettirmek isteyen iki yaratıcı ruhun bir araya gelmesi ile, Fatih ve Merve Kır tarafından 2019 senesinde, Ankara Çayyolu’nda hayata geçirildi. El yapımı seramik, porselen ve stoneware objeler ve günlük kullanıma yönelik ürünler üretmenin yanı sıra, stüdyo olarak mekansal tasarımı da ön planda tutarak mevcut seramik atölyelerinden ayrışmış ve kısa sürede sektörün önde gelen atölyeleri arasında yerini almış olan OD Art & Design, aynı zamanda OD Akademi ismiyle de kendi konseptlerinde eğitimler verip, workshoplar düzenliyor.

Fatih Kır, 2012 yılından beri sanata olan ilgisini resim, heykel yaparak ve hikayeler yazarak farklı alanlarda ifade ediyor. Eğitimini Hacettepe Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam bölümünde ve Vilnius Academy of Arts’ta almış. Türkiye ve Avrupa’daki çeşitli sergilere katılmış.

Merve Şireci Kır ise tasarım eğitimini tamamladıktan sonra bir süre İtalya’da bir tasarım ofisinde çalışmış. Daha sonra Türkiye’ye dönüp iç mekan ve tasarım alanında kendini geliştirmiş. Forma ve estetiğe olan ilgisinin karşılığını ise seramikte bulmuş.

Her biri birbirinden farklı forma sahip olan ve tamamen elde şekillendirilen Shibumi ve KHO – Soul Stones koleksiyonları, markanın imzası niteliğinde olan iki seri. KHO serisinde yer alan her bir taş, hayatımızın farklı bir periyodunu sembolize ediyor. Taşların üzerinde yer alan boşluklar, nefes boşlukları olarak betimleniyor. Stoneware kiliyle hayat bulan ‘Soul Stones’ olarak da adlandırılan formlar, dengeyi ve ruhun dinamiklerini temsil ediyor.

Shibumi koleksiyonu ise sadelikteki zarafeti, doğallığı ve özgünlüğü hissettiriyor. Her bir parça kendi kendini öyle güzel ifade ediyor ki, her biri birbirinden farklı ancak aynı dili konuşan özgün bir seri.

“Çalışmalarımızda elle şekillendirme yöntemini kullanıyoruz. Vermek istediğimiz duygu ve mesajlar nedeniyle mevcut çalışmalarımızda şu an için sır kullanmıyoruz. Kilin kendi saf güzelliğini vurgulamaya çalışıyoruz.

Seramik bizim için aynı zamanda düşünce ve duygularımızı keşfetmemiz için bir araştırma alanı. Hayatımızın bu döneminde, seramik düşünce ve duygularımızı en iyi ifade edebildiğimiz ve sınırlarını zorlamaktan keyif aldığımız bir araç.” sözleriyle yaratım sürecine değinen OD Art & Design ekibinin yakın gelecekteki planları arasında, limited edition serilerinin uluslararası galerilerde sergilerini gerçekleştirmek ve koleksiyonlarını mekansal ölçeklerde büyüterek çeşitli enstalasyonlarını yapmak var.