ÇOCUK TACİZİ SUÇLAMASINA KEVİN SPACEY’DEN BİR GARİP ÖZÜR: “SARHOŞTUM, HATIRLAMIYORUM..”

Dünyaca ünlü efsane Hollywood yıldızı Kevin Spacey’nin adı geçtiğimiz günlerde korkunç bir tacizle anılmaya başladı. Bugün kendi sosyal medya hesabından paylaştığı yazıyla iddiaları açıkça yalanlayamadığı görünen Spacey, yüreklere hiç de su serpmeyen bir açıklamaya imza attı; “30 yıl oldu, tüm samimiyetimle olayı hatırlamıyorum. Yaptıysam da sarhoşumdur..”

Kendisi de bir oyuncu olan Anthony Rapp’in 14 yaşındayken, bir partide sarhoş olan, o dönem 26 yaşındaki Kevin Spacey’nin kendisini bir yatak odasına götürmeye çalıştığını anlattıktan sonra Spacey’nin konuyla ilgili vereceği cevap merakla bekleniyordu. Anthony Rapp’in cesaretini yıllar sonra toplayıp bu iddiayı ilk kez duyurabilmesinin sebeplerinden biri de geçtiğimiz aydan beri bir çok taciz mağduruna cesaret veren Harvey Weinstein ve Harvey Weinstein’ın tacizlerine karşı sessiz kalmayan, birbirlerinin sesiyle güçlenen kadınlar.. Bu mesajı bir twitter paylaşımı ile veren Aktör Anthony Rapp, mesajında, “Çok sayıda cesur kadın ve erkeğin konuşmaya başlaması sayesinde ben de kendi hikayemi anlatıyorum” dedi.

Yıllar önce bir çocuk aktörle cinsel ilişkide bulunmaya çalışmakla suçlanmasının sonrasında kamuoyundan özür dileyen Kevin Spacey’nin açıklamasında artık eşcinsel ilişkiler yaşadığını açıklamasıyla birlikte ise medyada yer alan haberlerin taciz iddiası ve bu iddiaya yanıttan ziyade “Kevin Spacey Gay Olduğunu Açıkladı” gibi başlıklara evrildiğini görmek bizi şaşırtmayan ama üzen bir gelişme oldu. 14 yaşında bir çocukla cinsel ilişkiye girmeye çalışmak ‘samimi’ bir açıklamayla unutulacak, saptırılacak veya irdelenmeyecek bir konu olmamalı diye düşünüyoruz. Bir çocuğa taciz iddiasını ‘sarhoşluğa bağlı davranış’ olarak savunmanın korkunçluğu bir yana dursun medyanın da bu olaydaki manşeti görmeyip Spacey’nin cinsel tercihini magazin gündemi olarak kullanmaya çalışması maalesef üzücü.. Bizi tek sevindiren ise tacize karşı her camiada yükselen sesler..

Kevin Spacey’nin açıklamasının bir bölümü şöyle;

“Anthony Rapp’e bir oyuncu olarak fazlasıyla saygı ve hayranlık duyuyorum. Hikayesini dumaktan büyük dehşet duyuyorum. 30 yılı aşkın süre önce gerçekleşmiş olduğu söylenen bu olayı içtenlikle söylemeliyim ki hatırlamıyorum. Eğer anlattığı gibi davranışlar sergilediysem, sarhoşken yaptığım fazlasıyla uygunsuz davranışlar için samimi bir özür borcum var demektir. Bunca yıl ona yük olan bu duyguları yaşadığı için çok üzgünüm”..