Kadınlarda Cinsel İsteksizliğin Başlıca Sebepleri Nelerdir?

Genellikle karmaşık etkileşimlerin bir sonucu olarak ortaya çıkan cinsel isteksizlik, birden fazla faktörün etkileşimine dayanabilir. Eğer düşük libidonuzun sebebini merak ediyorsanız, zaman kaybetmeden faktörleri incelemeye başlayalım!

Kadınlarda Cinsel İsteksizliğin Başlıca Sebepleri Nelerdir? / @justinbieber

Eğer eskisi kadar heyecanlı ve arzulu hissetmiyorsanız ve bu durgunluğun altında yatan sebepleri araştırıyorsanız, bu durum genellikle psikolojik, fiziksel ve ilişki temelli faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanabilir. Şimdi, bu konuyu daha özelleştirerek ele alalım ve detayları birlikte inceleyelim.

Hormonal Değişiklikler

Hormonal dalgalanmalar, libidoyu olumsuz etkileyebilir. Özellikle hamilelik, doğum kontrol ilaçları, menopoz gibi durumlarda kendinizi fazla arzulu hissetmeyebilirsiniz. Ama bunların hepsinin bir geçme veya alışma süreci olduğunu aklınızdan çıkartmazsanız süreç daha hafif ve sağlıklı geçecek, psikolojiniz fazla olumsuz etkilenmeyecektir.

Stres ve Anksiyete

Çağımız hastalığı anksiyete, cinsel isteksizlik konusunda da kendini cesurca gösteriyor. Günlük stres, iş baskısı, projeler, maddi ve ailevi sorunlar derken kendinize ve partnerinize ilgi duymamaya başlamış olabilirsiniz. Libidonuzu katleden stres ve anksiyeteden bir an önce uzaklaşmalı ve hayatın keyfini çıkartmaya başlamalısınız. Meditasyon ve rahatlatıcı nefes teknikleri stresin azaltılması konusunda işinize yarayacaktır.

@haileybieber

İlişki Sorunları

Partnerinizle olan ilişki problemleri, güven sorunları ve iletişim eksikliği gibi faktörler cinsel isteksizliğiniz konusunda büyük rol oynayabilir. Partnerinizle işleri yoluna koyduğunuzda veya ilişkiyi bitirme kararı aldığınızda bu isteksizliğin rafa kalktığını fark edeceksiniz. Buna rağmen sorun geçmiyorsa problem farklı bir durum olabilir. Daha detaylı araştırmanızı öneririz.

Önceki Cinsel Travmalar

Travmatik cinsel deneyimler libidonuzu olumsuz etkileyebilir. Bu durumda yapacağınız en mantıklı ve sağlıklı şey bir profesyonelden yardım almak ve sorunu kaynağında çözmek olacaktır.

Düşük Özgüven ve Beden İmajı Sorunları

Kendi vücudunuzla ilgili olumsuz hisler taşıyorsanız, libidonuzun düşmesi oldukça normaldir. Çünkü buna bağlı olarak gelişen özgüven eksikliği, cinsel isteksizliği de tetikleyebilir. Bu durum genellikle bedenle barışık olmamanın, sosyal normlara uyma baskısıyla baş etme çabalarının veya medyanın yarattığı ideal vücut imajıyla ilgili kaygıların bir sonucudur. Psikolojik destekle vücut olumlaması yapmak ve acilen kendinizle barışmak önemlidir.

Sadece libido değil, her şeyin kendini sevmekle başladığının da bilincinde olmalısınız.