Hatay’ın Geleneksel Zanaatinden İlham Alan Yenilikçi Moda Koleksiyonu

Sürdürülebilirlik kavramını merkezine alarak Anadolu’nun geleneksel zanaatlarını yaratıcı moda kodlarıyla buluşturan ZEY markası, “Antakya Tales” adını verdiği ikinci koleksiyonunu sundu. Bu özel koleksiyon, Hatay’ın tarihi el dokuması kumaşlarından tasarlandı ve dünya çapında dikkat çeken bir moda deneyimiyle sunuldu.

Antakya Tales, Hatay bölgesinin köklü kültüründen ve zengin el sanatlarından ilham alıyor. Depremin ardından zorlu bir dönemden geçen Antakya’daki dokuma zanaatkarlarına destek olmak amacıyla hayata geçen koleksiyon 100% pamuk ve 100% ipek el dokumaları kullanılarak bu zengin mirası canlı tutarak gelecek nesillere aktarmayı hedefliyor.

Deprem sonrasından kurtarılmış dokumalardan oluşan koleksiyon, tamamı el dokuma kumaşlardan hazırlanmış dikkat çekici parçaları içeriyor. Perush Ceket gibi özel parçalar, kullanılmayan ikinci el ceketler dönüştürülerek hazırlanmış. Tesbih, kemer ve diğer tüm yan aksesuarlar; mahkumlar ve el işi yapan kadınlar tarafından özel olarak hazırlanıyor.

ZEY’in estetiği, “rock star” bir giyim tarzını yansıtıyor. Her parça, günlük hayatta rahatlıkla giyilebilecek aynı zamanda farklılık ve özgünlük sunacak şekilde cinsiyet sınırlarını aşarak, herkes için tasarlanıyor. Antakya Tales, her biri diğerleriyle mükemmel bir uyum içinde toplam dokuz parçadan oluşuyor.