Güney Afrika’nın güzellik mucizeleri SED Botanicals ile Türkiye’de!

Güney Afrika güzellik sektörünün öncü markası Katavi, SED Botanicals distribütörlüğü ile Türkiye’de! Güney Afrika coğrafyasına özel mucize meyveler ile formüle edilen %100 vegan Katavi ürünlerini ve dünyada popülaritesi git gide artan Güney Afrika güzellik anlayışını SED Botanicals kurucularından Filiz Şahin ve Gonca Ataç, Mag For Her için anlattı…

Filiz Şahin-Gonca Ataç

Öncelikle Sed Botanicals markasının hikayesini ve Katavi ile yollarının nasıl kesiştiğini anlatır mısınız?

SedBotanicals markasının kurucuları olarak 30 yıl farklı bir kulvarda yol aldık; Çevre Sağlığı alanında. Sonrasında uzun yıllara dayanan bu deneyimimizle tıp ve mühendislik birikimimizi kozmetik sektöründe sürdürmeye karar verdik. Kozmetik doğamız gereği biz kadınların daima içinde olduğu bir alan. Çevre Sağlığı deneyiminin bize kazandırdığı önemli bir nokta şuydu; Latincede tıpta bilinen bir deyim vardır; “Primum nihil nocere” yani “Önce Zarar Vermeme”. Biz de ne iş yaparsak yapalım insanlara, hayvanlara kısacası doğaya zarar vermemeyi ilke edindik. Aslında her şeyin temelinde doğa ve dünyamız var. Günden güne adeta soluk alması zorlaşan bu gezegen için bir şeyler yapma çabası var. Doğaya her zaman inandık, bugünkü tıbba kaynak olan eski çağlardaki şifacıların uygulamaları, yaraları, hastalıkları iyileştiren metodları kısacası her derdin devasını doğada bulmaları bizi hep etkilemiş ve doğaya olan inancımızı pekiştirmiştir.

İşte Güney Afrika’nın öncü kozmetik markası Katavi’nin sloganını duyunca aynı şeyleri düşündüğümüzü anladık. Diyorlardı ki; ‘Doğa her zaman bir cevaba sahiptir. Sadece onu bulmamız gerekiyor.’ Ve Katavi’nin kurucusu Carolyn Berman ile tanışıp onun ürünlerinin hikayelerini dinleyince, ürünlerini çocukları gibi sevip bir o kadar da güvendiğini görünce çok etkilendik. Özellikle Güney Afrika’nın hiç bilmediğimiz süper meyvelerinin mucizesi bizi çok şaşırttı ve heyecanlandırdı. Yaklaşık 3 yıllık bir süreçte  ürünleri denedik,araştırmalar yaptık ve  biz de ürünleri çok sevdik. Sonrasında Katavi Türkiye distribütörü olarak kolları sıvamaya karar verdik.

DÜNYA STARLARININ GÜNEY AFRİKA KOZMETİĞİNE İLGİSİ

Kore güzellik ürünleri ve uygulamaları cilt bakımına ilgi duyan pek çok kişi tarafından bilinirken Güney Afrika şimdiye kadar pek keşfedilmemiş bir coğrafya. Bize bu coğrafyanın güzellik anlayışı hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Güney Afrika kozmetiği yeni yeni keşfediliyor deniyor fakat aslında pek çok kişi tarafından da yıllardır bilindiğine şahit oluyoruz. Bu konuda dünya çapında bir araştırma yapılacak olursa Catherine Deneuve, Beyonce, Michelle Obama, Hillary Clinton gibi adlara rastlamak mümkün, yani hem klasik güzellik anlayışından gelenler hem de son dönem trend olan isimler ortak bir noktada buluşmuş, Güney Afrika kozmetiğini keşfetmişler.

Güney Afrika’da bir doğal kozmetik geleneği var. Yerel halk yüzyıllardır güzellik ritüellerinde ve cilt bakımlarında kullandıkları doğal malzemelerle kendi geleneksel yöntemlerini geliştirmişler, hastalıklarına şifa bulmuşlar, o güzelim gergin ve pürüzsüz parlak ciltlere sahip olmuşlar. Bu durum sadece o bölgede yetişen süper meyvelerin mucizesi kaynaklı. Aşırı yüksek sıcaklıklara, kavurucu güneşe ve kuraklığa rağmen nemlerini içlerinde muhafaza edebilen meyveler bunlar. Kigelia, Marula, Baobab, Mongongo ve Moringa başlıcaları. Örneğin Baobab ağacı, bu ağacın bünyesinde 120 ton su barındırıyor olması, adeta bir mucize değil mi? İşte bu yapıdaki bir ağaçtan elde edilen meyvelerin  cildimizde de harikalar yaratmaları sürpriz olmasa gerek.

SADECE AFRİKA’DA YETİŞEN MUCİZE SÜPER MEYVELER

Katavi markasının temel özelliklerini ve içeriklerini nasıl anlatırsınız?

Katavi denince önce Güney Afrika’nın süper meyvelerini anlatmak isteriz. Bahsettiğimiz gibi bunlar sadece o coğrafyada yetişen ürünler. Örneğin Katavi’nin ‘Amiral Gemisi’ trendi ürünlerinin başrolündeki Kigelia, Kigelia Africana ağacının sosis şeklindeki meyveleri. Katavi kurucusu Carolyn Berman’a Katavi’yi kurduran da bu meyve olmuş. Yerli kadınların ciltlerine bunu sürdüklerini görmüş, kendi inatçı cilt hastalığı üzerinde denemiş ve etkin sonuçlar alınca da bu meyvelerin mucizesinden herkes yararlansın istemiş. Kigelia eskiden beri içerdiği östrojen ile yerli kadınlar tarafından kullanılmış, göğüslerine bunu sürdüklerini biliyoruz. Diğer bir süper meyve Marula kocaman bir yağ ve antioksidan deposu, Baobab Omega3,6,9 yönünden mükemmel bir kaynak, geleneksel tıpta çok değerli bir yağ hazinesivar; Mongongo, cildi nemlendirmenin yanı sıra yatıştıran Moringa… Hepsi birbirinden egzotik ve değerli. Hepsi hakkında anlatılacak o kadar çok şey var ki.

Süper meyveleri vahşi hasat denen yöntemle topluyorlar yerli kadınlar, incitmeden, özenle. Sonrasında ürün haline getirilirkenki tekniklerin temel amacı da bu mucize aktifleri ürüne olduğu gibi koyabilmek, zira bir üründe hem doğallığı hem etkinliği koruyabilmek oldukça güç bir iş. Dünyaca ünlü etnobotanikçilerle çalışıyor Katavi, onların deneyiminden yararlanıyor. Yani tüm bu çalışmalar bilim insanları rehberliğinde, kılavuzluğunda yapılıyor. Bir de yerli halka; işçi kadınlara destek sağlayan üretim metodu da bizi ayrıca sevindiriyor.

Tüm ürünlerin vegan ve gluten-free olduğunu, hayvanlar üzerinde kesinlikle deney yapılmadığını da belirtmek isteriz. Ayrıca kremlerimizin, mucize yağımızın Afrika geleneğinden, mitolojisinden gelen isimleri, hikayeleri var. Bunlar köklü bir geleneğin ipuçları olarak doğanın tükenmez kaynaklarını çok hoş bir şekilde anlatıyorlar bize.

YAŞLANMA KARŞITI BAKIMDA KATAVİ GÜCÜ

Katavi markası hangi yaştaki kadınlara hitap ediyor ve cilt bakımında neler vaat ediyor?

Başlangıçta genel olarak 40 yaş dense de çevresel koşulların etkilerini cildinde gözlemlemeye başlayan her yaş grubunda kullanılıyor ürünler. Güneş, rüzgar ve diğer çevresel koşulların zararı günden güne daha erken yaşlarda başlıyor çünkü. Bunun yanı sıra Katavi  genç yaş grubuna yönelik ürünler de çıkarıyor artık, hatta bebeklere yönelik ürünler de var. Yeni katılan saç bakım ürünleri ise her yaşa uygun.

Cilt bakımında özlenen parlaklık ve pürüzsüz, kırışıklıklardan arınmış, lekesiz, kalkık cilt görünümünü doğal yollarla sağlamayı vaadediyor Katavi ve sürekli kullanımda çevre koşullarına karşı sağlıklı bir cilt bariyeri oluşturmayı, çevresel yaşlanmadan en az hasarla kurtulabilmeyi ve tüm bunları kimyasal hiçbir zararlı maddeyi cilde sürmeden yapabilme mucizesini de. Bu da az şey değil bizce! Söylemek ve hatırlatmak istediğimiz diğer bir konu da Katavi ürünlerini sadece kadın kullanıcı ile sınırlamadığımız. Cildine önem veren erkekler de yoğun şekilde ilgi gösteriyorlar ürünlere. Doğrudan onlar için yapılmış traş sonrası ürünlerin yanında pek çok serum ve krem hem kadın hem erkek kullanıcı için uygun.

Markanızın ürünlerine kullanıcılar hangi kanallardan ulaşabilir?

Tüm ürünlerimizin ve ürün içeriklerinin ayrıntılı bir şekilde yer aldığı, aynı zamanda güvenli altyapısı ile keyifle alışveriş yapılabilen web sitemiz  www.sedbotanicals.com adresinden ziyaret edilebilir. Bunun yanı sıra instagramda @sedbotanicals hesabımızdan bizi takip edebilirler, buradan detaylı ürün bilgilerinin yanı sıra genel cilt bakımı, saç bakımı, doğrular, yanlışlar kısacası kozmetik ile ilgili her türlü detaylı bilgiyi de alabilirler. Trendyol ve Hepsiburada üzerinde de hem yurtiçi hem yurtdışı mağazalarımız mevcut.

Önümüzdeki dönemde güzellik dünyasında hangi trendlerin ön plana çıkacağını öngörüyorsunuz?

Doğallığın, doğal bileşiklerin, temiz ürünlerin giderek daha ön plana çıkacağını düşünüyoruz. İnsanların da ürün seçiminde, bir ürüne yaklaşımda çok daha donanımlı hale geçeceğine inanıyoruz. Yeni teknolojilerin, bugün hayalini bile kuramadığımız pek çok şeyin kozmetik sektörünü de canlandıracağını fakat tüm bu teknolojinin doğal olanı destekleyeceğini umuyoruz. Günden güne tükenen kaynaklar düşünülürse doğaya zarar vermeden doğayı taklit eden trendler teknoloji ile desteklendiğinde hepimizin yararına olacaktır.

Sedbotanicals olarak bir ürünü tavsiye etmemiz için önce onu sevmemiz gerekiyor, inanmadığımız bir ürünle yola devam etmemiz mümkün değil. Katavi ürünlerini bu sevgimizle destekliyoruz ve laf aramızda bu konuda tanık olduğu bir mucizeyi herkese anlatmak isteyen sabırsız bir masal kahramanı gibi heyecanlıyız!