Dudak Kuruluğunun Başlıca Sebepleri Nelerdir?

Kış aylarında başımıza dert olan dudak kuruma ve çatlamalarına, bakım rutinlerimizde yapacağımız ufak değişikliklerle veda edebiliriz.

kapak görseli: @nicolaannepeltzbeckham

Dudak Kuruluğunun Başlıca Sebepleri Nelerdir? / @nicolaannepeltzbeckham

Özellikle kış aylarında oldukça yaygınlaşan dudak kuruma veya çatlama sebepleri kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu görüntüden rahatsız oluyor ve hayat kalitenizin düştüğünü hissediyorsanız sorunun kaynağına inip en kısa zamanda çözüm bulmaya odaklanmalısınız.

İşte dudak çatlamalarının başlıca nedenleri:

Sıcak ve Soğuk Hava

Dudaklarımız sürekli olarak sıcak veya soğuk havaya maruz kaldığından çatlama eğilimi gösterebilirler. Bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak için doğru bir krem seçmeli ve ona uzun süreli sadık kalmalısınız.

UV Işınlarına Maruz Kalmak

Cildimizi direkt güneş ışınlarına maruz bırakmanın getirebileceği potansiyel riskleri hepimiz çok iyi biliyoruz. Kuru, pullu ve kabuklu dudaklara davetiye çıkartmamak için cildimize uygun seçeceğimiz SPF korumalı balmlar bu tür riskleri ortadan kaldırabilir.

Dudak Yalama Alışkanlığı

Uzun süreli konuşmalarda ağız ve dudak kuruluğu yaşadığınızdan sürekli dudaklarınızı ıslatma eğiliminde olabilirsiniz. Bunu alfa-amilaz içeren tükürüğünüzle yapmak yerine tercih edeceğiniz doğal içerikli bir krem ile yapmak, kuruluğu gidermenize daha faydalı bir seçim olacaktır.

Vitamin Eksiklikleri

Dış etmenlere bağlı olmadan dudak kuruluğu ve çatlama problemleri yaşıyorsanız bunun sebebi alerjiler ve vitamin eksiklikleri olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışmalı ve profesyonel bir destek istemelisiniz.

Dudak İçin Tahriş Edici Ürün Kullanımları

Pütürlü dudak peelingleri ve kurutma eğilimi gösteren kozmetik ürünler dudaklarınızın doğal nemini kaybederek çatlamış bir görünüm sergilemesine neden olabilir. Bu görüntüyü ortadan kaldırmak ve dudaklarınızı eski sağlığına kavuşturmak için doğal içerikli kremler ve zeytinyağı uygulamaları yeterli olacaktır.