Dileklerinizin Gerçekleştiğine Tanık Olun! Şükran Günlüğü Nedir, Nasıl Tutulur?

Daha mutlu, daha iyi, daha minnettar bir yaşam için vazgeçilmez bir yöntem olan şükran günlüğü nedir, nasıl tutulur birlikte öğrenelim.

Dileklerinizin Gerçekleştiğine Tanık Olun! Şükran Günlüğü Nedir, Nasıl Tutulur? / @maggie_mccormack

Psikologlar yazmanın mental sağlık için oldukça önemli olduğundan sıklıkla bahsediyor. Özellikle olumlu duyguları pekiştirmek ve unutmamak için minik notlarla oluşturulan günlüklerin sağlık için yararlı olduğundan bahseden uzmanlar, bunun bir rutin haline getirilmesini öneriyor.

Spiritüel alanlarda uzmanlaşmış kişiler de bilimsel olarak desteklenen bu olumlu etkilerin yanında, yazmanın önemini vurgulayarak insanların istedikleri şeyleri hayatlarına çekmede etkili bir araç olduğunu savunuyorlar. Buna örnek olarak da karşımıza çıkan en basit ve en yararlı araç: şükran günlüğü!

Şükran günlüğü nedir? Nasıl tutulur?

Öncelikle yapmanız gereken şey her gördüğünüzde içinizi kıpır kıpır edecek, eğlenceli bir defter edinmek. Doğru defteri bulduğunuzda ise başlayabiliriz!

Renkli kalemler, sevimli stickerlar, minik fotoğraflarla süsleyebileceğiniz günlüğünüze gün içerisinde yaşadığınız her olumlu olayı, hissettiğiniz duyguyla beraber yazmanız gerekiyor. Bu olayı yaşadığınız için minnet duyduğunuzu, sıklıkla bunu hissetmeyi arzuladığınızı ve hayatınıza her zaman pozitif enerjiyi çekmek istediğinizi günlüğünüze sıklıkla hatırlatmalısınız.

@maggie_mccormack

İlk başlarda şükran duyduğunuz şeyleri hatırlamakta zorlanabilir, hatta ben günlük hayatımda hiç minnet duymuyorum diyebilirsiniz. Aman dikkat! Umutsuzluk ve negatiflik hiç işimize yaramaz. Bunun yerine daha basit düşünün ve minik şeyler için şükran duymaya şimdiden başlayın. Günden güne teşekkürlerinizin değiştiğini ve boyutunun arttığını fark edeceksiniz.

Günlüğümüze nasıl notlar almalıyız?

Varsayım tekniklerinde detayların ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Şükran günlüğünde de bu olay tam olarak böyle işliyor. Mesela teşekkür ettiğiniz şey sağlığınızsa bunu ‘mental sağlığım yerinde olduğu için minnettarım’ yerine ‘depresyon, anksiyete, stres gibi duygulardan uzak olduğum için minnettarım’ tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Olumlu duyguları bu şekilde kolaylıkla hayatınıza çekeceğiniz gibi varsayım yasasını da kullanabilirsiniz. Günlük hayatınızda şükrettiğiniz şeylerin sonuna olmasını umduğunuz şeyleri aynı yazım şekliyle eklerseniz, dileklerinizi kolaylıkla hayatınıza çekebilirsiniz.