Damiani 100. Yılını Milano’da Gerçekleştirilen Gala İle Kutladı

İtalyan tarzı zarif tasarımlarıyla dünya çapında tanınan lüks mücevher markası Damiani, 100. yılı şerefine Milano’da özel bir gala yemeği düzenledi. Şehrin prestijli mekanı Alcione Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen gecenin onur konuğu; Damiani ailesinin dostu, eleştirmenlerce beğenilen ve The Eyes of Tammy Faye (2022) filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü kazanan aktris Jessica Chastain oldu.

Damiani 100. Yılını Milano’da Gerçekleştirilen Gala İle Kutladı

Damiani ailesi dönüm noktasını; İtalya’nın divası Sophia Loren, Japonya ve Kore genelindeki marka elçileri aktris Mio Imada ve sanatçı Sung-Kyoung Lee gibi eğlence, endüstri ve basın dünyasından (hem İtalyan hem de uluslararası) ünlü isimlerle kutladı.

Genç şarkıcı Matteo Bocelli, konukları aralarında Caruso’nun da bulunduğu ikonik İtalyan parçalarını harika yorumuyla seslendirerek geceye renk kattı.

DAMIANI 100. YIL SERGİSİ ŞAHESERLERE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Damiani 100 X 100 Italianisergisi; 100 yıl öncesinde olduğu gibi bugün de İtalyan mükemmelliğini yansıtan, Valenza menşeli tarihi şirket Damiani’nin ilk yüzyılını kutluyor. Damiani’nin İtalyan kimliği, yaratıcılık, üretkenlik, düşünce, sanat, zevk ve kültürün harmanını vurgulayan kuyumculuk sanatı, 100 yılında 100 başyapıtla taçlandırılıyor.

İtalyan ruhunu temsil eden ve yüzyıllar boyunca sayısız sanatçının eserlerine ilham vermiş bir dizi değer, estetik, şiir, sanat ve zanaatin karması niteliğindeki sergide, İtalyanlık temasını işleniyor. 

Rönesans sanatçıları, zanaatkarları ve hümanistlerinin “güzel ve iyi yapılmış” şeklinde yorumladığı İtalyanlık, Damiani’nin kuyumculuk sanatının köklerinde görülebiliyor. 

Leon Battista Alberti’ye göre böyle bir sanat; biçim ve kullanım, güzellik ve amaç arasındaki uyum yani “concinnitas” ile karakterize ediliyor.

Yüzde yüz İtalyan kimliği, Damiani’nin DNA’sında yer alıyor. Damiani’nin doğduğu bölge Valenza, tüm dünyada İtalyan kuyumculuğunun merkez üssü ve asırlık teknik ile bilgi mirasının deposu olarak kabul ediliyor. Zanaatkarlık, zarif ve uyumlu zevk, değerli işçilik, yaratıcı tasarım ve modern deneyler, Damiani mücevherlerini İtalyan stilinin amblemi haline getiriyor.

Sergide, Damiani’nin 100 yıllık tarihinin “özetini” İtalyanlığın beş değeri aracılığıyla betimleyen 100 başyapıt bulunuyor: Üç nesil kuyumcunun tarihi ve hayallerini, sevgilerini ve başarılarını anlatan videoda Damiani’lerin temsil ettiği aile; Mimosa koleksiyonunun ortaya koyduğu ustalık; Margherita koleksiyonunun ifade ettiği yaratıcılık; Belle Epoque koleksiyonunun resimlediği tarih ve Fantasy Cut koleksiyonunun simgelediği tutku.

Küratörlüğünü Politecnico di Milano’nun Mücevher Tasarımı Profesörü ünvanlı eğitmeni Alba Cappellieri’nin üstlendiği, Intesa Sanpaolo ortaklığıyla düzenlenen sergi, 19 Mart – 28 Nisan 2024 tarihleri arasında Milano’daki Gallerie d’Italia’da gezilebilecek.