Cilt Çatlaklarına Dur Deyin!

Cilt çatlakları özellikle ergenlik çağında olan gençlerde, hamilelerde ve hızlı kilo alıp veren kişilerde gözlenir.

efe5Ergenlik çağındaki gençlerin vücutları hızla büyüdüğü için birkaç yılda olması gerekenden daha hızlı büyüyen ve özellikle kuru ciltli olan gençlerde sıkça görülür. Kalça kısımlarında, omuzlarda, göğüslerde ve üst bacaklarda sıkça görülen bu çatlakların sebebi, o bölgelerin diğer bölgelere oranla daha hızlı ve aniden büyümesidir. Ergenlik çağındaki gençler cilt çatlakları sorununu o dönemlerde her gün duştan sonra bebek yağı ile ciltlerini nemlendirerek aşabilirler. Bunun yanı sıra vücut kremleri ve losyonları da aynı işi görecektir. Bu sayede cilt dokusu bozulmadan gelişim tamamlanacaktır.

Hamilelikte yaşanan cilt sorunları özellikte cilt çatlakları genellikle kalça ve karın kısmında meydana gelir. Bunun sebebi de 3. aydan sonra bebeğin hızla büyümesidir. Bu sayede cilt gerginleşir ve cilt çatlakları oluşur. Yine tıpkı ergenlik çağındaki gençler için belirttiğimiz yağlar ile kolaylıkla bu çatlaklar aşılabilir. Herhangi bir zararı da olmayan bu nemlendirme sayesinde cilt, olası çatlakları önler ve doğum sonrasında da o çirkin cilt çatlaklığı görüntüsünden kurtulmuş olursunuz.

Diyelim ki siz bu hızlı gelişme veya hızlı kilo alıp verme dönemlerinde cildinizi nemlendirmediniz veya böyle bir kolaylıktan haberiniz yoktu. O zaman da yapmanız gereken aşağıda vereceğimiz çatlak görünümünü azaltan doğal bakım kürünü uygulamak. Bu sayede ince çatlaklar büyük ölçüde yok olurken daha dikkat çekici ve derin çatlak görünümü de hafifleyecektir.