Cilt Bakımında “Tekno-Güzellik” Dönemi

L’Oréal Türkiye Aktif Kozmetik Divizyonu Genel Müdürü ve Ülke Etik Temsilcisi Sinem Saraçer Turanlı ile L’Oréal Türkiye’nin dijital dönüşüm ve teknoloji alanındaki çalışmaları hakkında konuştuk.

Teknolojiyi bakım ve güzellik konularında etkin kullanan bir yapınız olduğunu biliyoruz. Cilt alanında geliştirilen yeni cihaz ve trendlerden bahseder misiniz?

L’Oréal Türkiye olarak özellikle son 6 yıldan beri, dijital dönüşüme ve teknoloji alanındaki çalışmara ağırlık veriyoruz. Bir güzellik şirketinden, tek işi güzellik olan bir teknoloji şirketine dönüştüğümüzü söyleyebilirim. “Tekno-Güzellik” adıyla ifade ettiğimiz bu kavramla; tüketicilerimiz için geleceğin limitsiz ve sonsuz kişiselleştirilmiş güzellik ürünlerini ve deneyimini yaratmak adına, teknolojinin tüm imkanlarını kullanıyoruz. Yeni fikirler üretmek ve hayata geçirmek için sürdürülebilir ürün dizaynı ve üretimi sağlayan endüstri 4.0’ı kullanıyoruz. Teknoloji yatırımlarımızın temelinde yapay zeka ve artırılmış gerçeklik uygulamaları yer alıyor. Bunlarla birlikte tüketicilerimizle derin ve anlamlı bağlar kurmak da bizim için son derece önemli. Bu bağlamda da yine teknolojiden yararlanıyoruz.

Cilt bakımında lider markaları barındıran ve misyonu, herkese hayat değiştiren ve sürdürülebilir dermatolojik çözümler sunmak olan Aktif Kozmetik divizyonu olarak Tekno-Güzellik’te de öncü olmayı hedefliyoruz. Amacımız tüketicilerimizi daha iyi tanımak, günden güne değişen ve çeşitlenen cilt bakım ihtiyaçlarını yakından takip ederek, en doğru ürün portföyünü ve servisleri sunabilmek. Bu anlamda data odaklılık 1 numaralı önceliğimiz. Kendi web-sitelerimizde sunduğumuz SkinConsult, SpotScan ve DermCode gibi e-servis araçlarımızı tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Ek olarak partnerlerimizle yaptığımız iş birliklerimizle cilt bakım kategorisinde tüketicilerimize gerçek anlamda yenilikçi ürün ve hizmetler sunuyoruz.

Son yıllarda internetin etkin kullanımının da etkisiyle tüketicide dermatoloji konusunda farkındalık arttı. Sizin dermatoloji anlamında yaklaşımınız nedir?

Sektörümüzü etkileyen tüm trendleri yakından takip ediyor ve gerekli aksiyonları çok hızlı almak adına ekipçe çalışıyoruz. Söylediğiniz gibi, sosyal medyanın ve internetin etkin kullanımı pek çok fayda getirdi. Fakat bununla birlikte; cilt bakımı tercihlerinde sosyal medya kaynaklı yanlış yönlendirmeler de hızla çoğalıyor, bundan dolayı sağlık profesyonellerinin önerisi her zamankinden daha önemli hale geldi. Maalesef dermatolog erişimi ülkemizde çok düşük seviyelerde, bilinçlendirmeyi artırmak ve doğru bakıma yönlendirmek üzere Aktif Kozmetik olarak bizim de üzerimize düşen görevler var. Bu konuda vizyonumuz; “Dermokozmetiği herkes için erişilebilir kılmak” olarak özetlenebilir.

Herkese erişebilmek noktasında genç jenerasyonların bizim markalarımızı sevmesi, kullanması ve başkalarına tavsiye etmesi çok önemli. Z kuşağının ürün satın alma ve kullanım şekillerinin alışık olduğumuzun çok dışında olduğunu görüyoruz. Bu açıdan uzun yıllardır öncelik verdiğimiz dijital uygulamalarımızı ve güçlü formüllere sahip ürünlerimizi, dermokozmetik uzmanları ya da online cilt danışmanlarımız aracılığı ile geniş kitlelere denettirmek önceliğimiz.

Dermatologlarla çalışmalar gerçekleştirmenin size ne gibi farklılıklar kazandırdı?

Dermatologlarla hayata geçirdiğimiz iş birliklerini; hem bizim, hem paydaşlarımızın, hem de tüketicilerimizin faydasına olacak çalışmalardan biri olarak görüyoruz. Değerli dermatologlarımızı çok daha fazla kişiyle buluşturmak için yüksek erişim potansiyeli olan ve markalarımızla yakın etkileşim içinde bulunan influencerlarla iş birlikleri yapıyoruz. Bu sayede dijital platformlarda eğitmenlerimizi gençlerle buluşturarak bilgilendirici ve farkındalık yaratan içeriklerle geniş kitlelere ulaşıyoruz.

Bunun en güzel örneği olarak; özellikle bu jenerasyonun çoklukla karşılaştığı akne problemine karşı hangi yolu izlemeleri gerektiğiyle ilgili senelerdir ürettiğimiz güçlü içerikleri gösterebiliriz. Bu çalışmalarımız sayesinde milyonlarca yeni tüketici elde ettik ve akne serimiz La Roche-Posay Effaclar Türkiye’nin bir numaralı tercihi olmaya devam ediyor.

Son dönemde cilt bakımında popüler hale gelen içerikler neler?

Günümüzde tüketicilerin büyük bölümü, sağlıklı güzelliğe kavuşmanın yolunun doğru içeriklere sahip ürünler kullanmaktan geçtiğini biliyor. Özellikle bu anlamda cilde ışıltı kazandıran, cildi homojenleştiren ve cilt dokusunu yenileyici C vitamini, ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltan Retinol, cildi neme doyuran ve dolgunlaştıran Hyaluronik Asit, en başta aranan içerikler arasında.

Bunların yanı sıra artık tüketiciler, performansın yanında güvenilir içeriklere sahip ürünler kullanmayı da arzu ettiklerinden, eczanede satılan dermokozmetik ürünler popülerliğini oldukça arttırdı. Aktif Kozmetik Divizyonumuz’daki tüm marka ve ürünler parabensiz içeriklere sahip ve en hassas ciltlerde dahi rahatlıkla kullanılabilir.

Kıvam olarak son yıllarda artan serum kullanımını gözlemliyoruz. Hızlanan yaşam şekilleri ve tek ürünle birçok faydayı konsantre şekilde ciltte hissetme isteği, bu artışın en önemli sebeplerinden biri. Biz de bu pazarda tüm cilt ihtiyaçlarına çözüm sunan, öncü ürünlerle ön plana çıkıyoruz. Bu anlamda, yaz sezonu sonrası iyice artan leke problemlerine en ideal çözümü sunan yeni lansmanımız La Roche-Posay leke karşıtı Niacinamid 10 serumu denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.