Cildinizi Kışa Hazırlamak İçin Tavsiyeler

Mevsim geçişlerinde yaşanan ani sıcaklık değişimleri cilt üzerinde farklı sorunlara yol açar. Ciltte pullanma, matlık, renk eşitsizliği nem kaybı gibi problemler gözlenebilir.  Mevsim geçişlerinde her cilt tipinin farklı reaksiyonlar gösterdiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr Şirin Çelik, bu konuda önerilerde bulundu.

Mevsim geçişlerinde su tüketimine ve yiyeceklerinize dikkat edin

Cildin ihtiyacı olan nemi sağlamak için özellikle bu dönemlerde su tüketiminize dikkat edin. Yeterli su içmenin yanı sıra sebze ve meyve sularının tüketiminin de cildin nem seviyesini ölçülebilir düzeyde arttırdığı yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Düzenli beslenme, yeterli protein alımı, antioksidanlar ve vitaminle bu dönemde size iyi gelecektir. Cildin lipid bariyerini koruyacak medikal nemlendiricilerin de kullanılması fayda sağlayacaktır.

Güneş koruyucunuzu her mevsim kullanın

Gün ışığının olduğu her saatte UV ışınlarına maruz kalıyoruz. Bu da cildimizde kırışıklık, lekelerde koyulaşma, matlık gibi sorunlara yol açıyor. O yüzden kış mevsimi dahi olsa güneş koruyucumuzu yanımızdan ayırmamalı ve düzenli periyodlarda cildimize uygulamalıyız.

Kolajen üretimini artıran uygulamalar seçin

Kolajen vücudumuzun en önemli yapıtaşlarından biri. Saçımızda, yüzümüzde, tırnaklarımızda kısacası vücudumuzun birçok yerinde bulunan bir protein. Ancak malesef yaş ilerledikçe vücudumuzdaki kolajen miktarı azalıyor. Bu da ciltte birçok olumsuzluğa neden oluyor. Bu sebeple kolajeni içeriden takviye etmek çok önemli. Bunun için hastalarımıza bazı uygulamalar öneriyoruz. DNA Işıltısı uygulaması içeriğindeki polinükleotitler sayesinde kolajeni arttırarak deri elastikiyetini geri kazandırıyor ve güçlü lifting etkisi gösteriyor. Bu nedenle son dönemde sıkça tercih ediliyor. 3 – 4 seans uygulanmasıyla ciltteki yaşlanma etkilerini doğal yollarla tersine çevirerek cildin daha genç, sıkı, pürüzsüz ve ışıltılı görünmesini sağlıyor. Bunun yanısıra DNA Işıltısı, yüksek miktarda suya bağlanma yeteneği sayesinde ciltte azalan nemi dokulara geri kazandırıyor. Böylece cilt daha yumuşak ve parlak bir görünüme kavuşuyor.

Kaybedilen Nemi Geri Kazandırın

Cilt kuruluğu mevsim geçişlerinde en sık yaşanan problemlerin başında geliyor. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici seçerek cildinizi günlük olarak nemlendirin. Ancak mevsim geçişi gibi zamanlarda cildin nem ihtiyacı fazlalaşabilir. O yüzden cildi içten de nemlendirmemiz gerekir. Bunun için Milano Gençlik Aşısı (UpGrade) uygulamasını sıklıkla kullanıyoruz. Bu uygulama cildin nemini düzenleyen birçok madde, vitaminler ve antioksidanlar içeren bir kokteyl. Milano Gençlik Aşısı cilde canlılık, nem ve elastikiyet kazandırarak, doku onarımı ile cildin yenilenmesine katkıda bulunuyor. İnce kırışıklıkların giderilmesi ve lekelerin açılmasına da imkan sağlıyor.

Parlak ve canlı bir cilt için peeling

Ciltte ton farklılıkları, lekeler, sarkmalar, kırışıklıklar, matlıklar ve gözeneklerdeki genişlikler çok sık karşımıza çıkan problemler arasında yer alıyor. Bu konuda iğneli uygulama yaptırmak istemeyenler için en iyi seçeneklerden biri Akıllı Peeling uygulaması.

İğnesiz bir tedavi yöntemi olan Akıllı Peeling, bir yandan cildi gençleştirirken bir yandan da canlılık ve dirilik kazandırıyor, super lifting diye bilinen kaldırma işlemini gerçekleştiriyor. Uygulama ayrıca, süper lifting etkisine ek olarak kozmetik makyaj ve prp etkisini de gösteriyor. Hastalar için en önemli avantajlarından biri de diğer yöntemlerin aksine uygulama sonrası kızarıklık, morluk, şişlik ve kabuklanma gerçekleşmediği için kişi günlük yaşamına kaldığı yerden devam edip, güneşe çıkabiliyor ve hatta makyaj yapabiliyor olması.