Cildinizi Güneşin Zararlı Etkilerinden Koruyun

La Liva Beauty Studio Kurucusu Nazife Selçuk, vücut için birçok fayda sağlayan güneş ışınlarının fazlasının zarar verebileceğini söyledi.

Güneşin, insanların iyi hissetmesini sağlayarak depresyonu önlediğini, vücudun bağışıklık sistemini ve kemikleri güçlendirdiğini belirten Selçuk, cildi güneşin zararlı etkilerinden korumanın ipuçlarını verdi.

Güneşin vücut için yaşamsal öneme sahip D vitamininin en önemli kaynağı olduğunu dile getiren Nazife Selçuk, “Yaz, kış, açık alan, kapalı alan ayrımı olmaksızın her mevsimde her gün cildimizi korumak için güneş kremi kullanımı disiplinini günlük rutinimize eklemek zorundayız. Korunmasız bir ciltte güneş ışınlarının verdiği zararlar olumsuz ve üzücü sonuçlar doğurmaktadır. Cildin yaşlanma periyodunu hızlandırması, leke oluşumu ve mevcut lekelerin artması, ince kırışıklıkların artması ve derinleşmesi, cildin nem seviyesinin düşmesi en hafif örnekleri sayılabilir. Bunların dışında en önemli sebep ise cilt kanserine zemin hazırlaması olduğundan güneşten korunmayı ihmal etmemeliyiz” dedi.

GÜNEŞ KREMİNİ SEÇERKEN DİKKAT

Nazife Selçuk, cilt bakımı ürünlerinin cilt ile direkt temasa geçtiğinden içeriğine dikkat ederek kullanılması gerektiğini vurguladı.

Selçuk şu bilgileri verdi: “Güneş ürünlerini seçerken markanın uzmanlığına önem vermeli ve içeriği incelenmeden hiçbir güneş ürünü satın alınmamalıdır. Son yıllarda dermokozmetik alanda birçok gelişmeler sağlanmakta, cilt tipine ve cilt sorunlarına özel güneş ürünleri geliştirilmektedir. Mineral içerikli güneş ürünleri, doğal içerikli güneş ürünleri gibi birçok alternatif içerisinden cildinizde herhangi bir problem olması durumunda da uygun seçim yapılabilmektedir. Yeterli ve iyi bir güneş kremi seçimi için, cilt tipimize uygun olmasına dikkat etmeliyiz”

İKİ SAATTE BİR TAZELEYİN

Yağlı cilde sahip kişilerin su bazlı ve akışkan formda su bazlı güneş ürünlerini kullanabileceğini kaydeden Nazife Selçuk: “Hassas ve kuru cildi olanlar ise; daha yoğun krem kıvamındaki güneş ürünlerini kullanabilir. SPF yani, “sun protection factor” kelimesinin Türkçe karşılığı güneş koruma faktörüdür. Doğru bir güneş kremi seçimi için; SPF’sinin 15-30 Aralığında olması önerilir. Satın alacağınız güneş ürünlerinin suya dayanıklılığı önemlidir. Güneşe karşı etkili koruma için özellikle denize girildiğinde etkisini kaybetmemesi gerekir. Güneşin zararlı ışınlarından cildi korumak için güneşe çıkmadan en az yirmi dakika önce güneş kremi kullanılmalıdır. Güneş kremi, güneşle temasa geçecek açık olan her bölgeye uygulanmalı ve iyice yedirilmelidir. Dışarıda kalma süresine göre iki-üç saatte bir tazelenmelidir. Plajda ise; denize girmeden önce uygulanıp, denizden çıktıktan ve kurulandıktan sonra tazelenmelidir” ifadelerini kullandı.