Çatlak Tedavisi İçin Evde Uygulayabileceğiniz Basit Adımlar!

Kadınlar ve erkeklerin en çok şikayet ettiği vücut problemi olan çatlak, kozmetik dünyasının yakından ilgilendiği bir sorun olarak öne çıkıyor. Çatlaklar gerçekten kozmetik ürün kullanımıyla geçer mi, geçerse nasıl bir bakım rutini uygulamamız gerekiyor birlikte inceliyoruz!

kapak görseli: @giizeleoliveira

@ladygaga

Eğer vücut çatlağınız varsa ve onlardan şikayetçiyseniz mutlaka görünümünü azalttığını vaat eden cilt bakım ürünleriyle karşılaşmışsınızdır. Hamilelik, boy uzaması, kilo alıp verme derken vücudumuzun deforme olmasıyla ortaya çıkan bu cilt problemi doktorlar tarafından ciltteki kollajen ve elastik liflerin kelimenin tam anlamıyla koptuğu atrofik bir yara izi olarak tanımlanıyor.

Kalçalarda, uyluk kemiklerinde, göğüs ve karın kısımlarında yer edinen çatlaklar ilk aşamalarda (rengi morumsu ve pembemsi olduğu dönemlerde) bitkisel yağlar ve cilt bakım ürünleriyle tedavi edilebiliyor. Beyazımsı ve yerleşik çatlaklar ise üzerinden fazla zaman geçtiği için lazer tedavileriyle giderilebiliyor.

Evde Çatlak Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Cilt tipinize uygun, içeriğinde retinol veya hyaluronik asit bulunduran nemlendirici bir krem evde çatlak tedavisinin vazgeçilmezidir. Doktorunuza danışarak da karar verebileceğiniz retinollü kremi akşamları vücudunuzun deforme olmuş bölgelerine uygulayabilirsiniz. İçeriğindeki A vitamini sayesinde çatlaklara etki eden retinol, görünümü hafifletebilir ve pürüzsüz görünümünüze sizi bir adım daha yaklaştırabilir.

Retinol veya hyaluronik asit kullanmadığınız gecelerde at kılı fırça yardımıyla çatlak bölgelerinize kuru fırçalama yapabilirsiniz. Aşağıdan başlayarak kalbe doğru çekeceğiniz at kılı fırçanız, kan akışını hızlandırarak tedaviyi daha kısa süreye düşürebilir.

Bazı yaşlarda çatlaklarınızın yarattığı görünüm sizi rahatsız edebilir. Ancak o izlerin hayatınızdaki başarıların, maceraların ve büyük mutluluklarının samimi bir temsili olduğunu aklınızdan çıkarmayın.