“Retinol Sandviç” Nedir ve Neden Denemelisiniz?

Tüm cilt sorunlarını ortadan kaldırdığını iddia eden mucize içerik retinol nedir, uygulama teknikleri nelerdir birlikte inceliyoruz.

@matildadjerf

Sivilcelerden ince çizgilere hemen hemen her cilt sorununun çözüm anahtarı olarak adlandırılan retinol, en etkili şekilde sandviç metoduyla uygulanıyor. Sizlerde bu içeriği kullandığınız sırada pul pul dökülme ve tahriş sorunlarıyla karşılaşmak istemiyorsanız birazdan anlatacağımız metodu dikkatle uygulamanızı öneriyoruz. Dilerseniz daha fazla beklemeden yöntemi öğrenmeye başlayalım!

Retinol Sandviç Metodu Nedir?

Özellikle hassas ciltlerde retinolün cildi tahriş etmemesi için iki nemlendirici tabakasının arasına (tıpkı bir sandviç gibi) uygulanması, günümüzde bu isimle anılıyor. Ürünün emilimini ve tahrişini azaltmaya yarayan bu basit ama etkili yöntem retinoid ve retinol ürünlerini kullanmakta zorlanan kişilere adeta bir can simidi olarak karşımıza çıkıyor.

Aynı zamanda cildi derinlemesine nemlendiren ve ışıltısını pekiştiren sandviç metodu, retinol konsantrasyonunun ve kullanım sıklığının özelleştirilmesine de olanak sağlıyor.

Sandviç Metodu Nasıl Uygulanır?

  • İlk olarak cildinizi her zaman kullandığınız cilt temizleyiciniz ile temizleyin.
  • İkinci adım olarak nemlendiricinizi uygulayın.
  • Bir süre bekledikten sonra bezelye büyüklüğündeki retinolü tüm yüzünüze, hassas göz ve dudak çevrenize dikkat ederek uygulayın.
  • Üzerine ikinci bir nemlendirici katmanı sürün ve gece cilt bakım rutininizi sonlandırın.

Eğer retinole yeni başlıyorsanız haftada iki veya üç kez uygulama yapmanız hem cildinizin alışması, hem de güçlü yan etkilerden korunmanız için yararınıza olabilir. Bu teknik içeriğin yüzünüze direkt temasını engellediği için zararlarını azalttığı gibi faydalarını da azaltabilir. Uygulama yaparken bunu da aklınızda bulundurmanız kullanım sıklığı açısından büyük önem taşıyabilir.