Avrupa Gençlik Parlamentosu’na Tarsuslu Başkan

Sağlık ve Eğitim Vakfı’na (SEV) bağlı Tarsus Amerikan Koleji’nin (TAC) burslu ve yatılı olarak eğitim gören 12. sınıf öğrencilerinden Yiğit Acar, Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun (EYP) Türkiye Ulusal Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. En genç başkan olma unvanını taşıyan Acar, aynı zamanda okul tarihinde göreve seçilen ilk kolejli oldu. Gurur verici görevin başına geçen Acar, okulu sayesinde kurum içerisinde bu kadar ilerleyebildiğini vurguladı.

Tarsus Amerikan Kolejinde (TAC) burslu ve yatılı okuyan 12. sınıf öğrencisi Yiğit Acar, Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun Türkiye Ulusal Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Mazbatasını Ocak ayında alan Yiğit Acar, öncelikle Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun merkezinin bulunduğu Berlin’i ziyaret ederek toplantılara katılım gösterdi. Acar, Başkanlar Zirvesi’ne katılarak düzenlenen zirvede en genç başkan konumunda yer aldı.

ANITKABİR’E ANLAMLI ZİYARET

Yiğit Acar, Şubat ayında Yönetim Kurulu ile beraber Anıtkabir’i ziyaret ederek Ata’ya çelenk sundu. Aynı zamanda Almanya merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan Schwarzkopf Vakfı’nın “Avrupa’yı Anlamak” adlı projesinde Ülke Müdürü olarak yer alan Yiğit, Türk gençlerinin Avrupa konsepti hakkında bilgi sahibi olması için çalışıyor. Bu proje sayesinde Türkiye’nin farklı illerinde okullar ücretsiz olarak öğrencilerine Avrupa Birliği hakkında eğitim verebiliyor.

“100. ULUSLARARASI OTURUM İÇİN GECE-GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ”

Çalışma arkadaşlarıyla Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun tarihindeki 100. Uluslararası Oturumu 2024 yılında İstanbul’da yapmaya hak kazandıklarını aktaran Acar, “Başvuru dönemi çok zor ve uzun bir süreçti, ancak biz İstanbul’un ve Türkiye’nin hikayesini anlattık. Bizim motivasyonumuz, ülkemizin sahip olduğu sonsuz potansiyel. Bence bizi diğer ülkelerin önüne geçiren faktör de bu oldu. Ülkemiz için gece-gündüz çalışmaya hazırız.” dedi. 2024 yılında yapılacak olan önemli oturumda Avrupa’nın dört bir yanından toplam 350 katılımcı İstanbul’da 10 günlüğüne bir araya gelecek.

‘TAC SAYESİNDE DUYARLI BİR EKİP LİDERİYİM’

Tarsus Amerikan Koleji’nin hayatında büyük bir etkiye sahip olduğunu vurgulayan Acar, “TAC’li olduğum andan beri hayatım 180 derece değişti. Okulum sayesinde sadece bir aktif vatandaş değil, insanlara ve en önemlisi de çevreye duyarlı bir ekip arkadaşına dönüştüm. Kendimi TAC sayesinde bir lider olarak değil de ekip arkadaşı olarak görüyor, tüm çalışma arkadaşlarımın süreçlere dahil olmasını sağlamaya çalışıyorum. Bu değerleri, bulunduğum tüm organizasyonlarda korumaya özen gösteriyorum. TAC’nin ‘Türkiye için Liderler, Dünya için Liderlik!’ sloganının çok yerinde olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu. Okul hayatı boyunca hem Tarsus hem de Tarsus Amerikan Koleji’ne birçok etkinliği getiren Acar, bu yıl içerisinde “Zihnini susturabilen var mı?” başlıklı bir TEDx konuşması da yaptı. Yiğit yüksek öğrenimini İtalya’nın Milano kentinde bulunan Bocconi Üniversitesi’nde, Uluslararası Ekonomi ve Yönetim üzerine sürdürecek.