90 Yılda Adım Adım LEGO Aşkı

LEGO Group bu sene, 1932 yılında Ole Kirk Kristiansen tarafından temelleri atılan LEGO yapım parçasının 90’ıncı yılını tüm dünyada coşkuyla kutluyor. LEGO Group, sürekli olarak oyun oynamanın yeni yollarını yaratırken, 90 yılda amacı hiç değişmedi: Çocukların geleceğini oyun yoluyla inşa etmek ve hayal güçleri ile yaratıcılıklarını harekete geçirmek. Aslında, aynı renkteki altı adet 2×4 birbirine geçmeli LEGO yapım parçası, 915 milyondan fazla farklı şekilde birleştirilebiliyor. Bu da dünyanın her yerindeki LEGO tutkunlarının en büyük mutluluğu!

LEGO’nun 90 yıllık yolculuğu

Tam 90 yıl önce Danimarkalı bir marangoz, Danimarka’nın Billund şehrindeki atölyesinde bir dizi küçük tahta oyuncak tasarladı. İlk koleksiyonunda arabaları, uçakları ve yoyoları içeren 36 mütevazı parça vardı ve hepsi o bölgedeki çocukların dünyayı öğrenmelerine yardımcı olmak için özenle tasarlanmıştı. Ama Danimarkalı marangoz Ole Kirk Kristiansen’in 90 yıl önce bugün yani 1932’de bilemeyeceği şey, LEGO Group’un dünyanın en büyük oyuncak şirketlerinden biri olacağı ve her yıl milyonlarca çocuğa birbirleriyle oynamaları için ilham vereceğiydi. Ole’nin eğlenceye ve yüksek kaliteli oyuncaklara olan tutkusu yıllar geçse de onun en büyük mirası olarak etkisini sürdürmeye devam etti. Aslında “LEGO”, “İyi Oyna” anlamına gelen iki Danca “Leg ve Godt” kelimelerinden geliyor.

Ole’nin ilk ahşap oyuncağını yapmasından yirmi altı yıl sonra oğlu Godtfred, sonsuz sayıda yaratıcı yapım olanakları sunan, bugün bildiğimiz birbirine geçmeli LEGO® yapım parçasının patentini aldı. Ana renklerdeki birkaç basit yapım parçasından hareketle, mütevazı tek bir yapım parçası 18.000’den fazla LEGO ürününün temelini oluşturdu. Hatta THE LEGO MOVIE™’ile bir Hollywood filmine ilham oldu. Bu kadarla da sınırlı kalmadı; çocukların LEGO® MINDSTORMS®, robotik ve kodlama hakkında bilgi edinmelerine yardımcı oldu ve 180’den fazla video oyununda saatlerce süren dijital maceraya ilham verdi.

Oyunun Gücü

LEGO İyi Oyna Araştırması’nın 2022 sonuçlarına göre, oyun sadece eğlence ile ilgili değil, aynı zamanda çocukluk yıllarında kaydedilen gelişim, mutluluk ve tüm aile için kendini iyi hissetme halinin de ayrılmaz bir parçası.