VÜCUDUMUZA DETOKS ETKİSİ YAPAN MUCİZEVİ 10 BESİN!

Sağlıklı beslenmede yediğimiz besinler kadar vücudumuzu ve sindirim sistemimizi temiz tutmakta büyük önem taşıyor.Günümüzde giderek önem kazanan Detoks, vücudumuzda, yıllar boyunca biriken, Kurşun,Cıva, Aliminyum, Kadmiyum, Arsenik, Bakır, Demir gibi toksik metallerle, hücrelerin içindeki metabolizma atıklarının vücuttan uzaklaştırılmasıdır.

Vücudu temizleyen ve tam bir detoks etkisi yaratan 10 besini sizler için listeledik:

 

wellness

1.Enginar

Enginar, çok güçlü bir antioksidandır. Antioksidan içeriğiyle toksinleri vücudumuzdan atar, karaciğerimizi ve safra kesemizi güçlendirir. Safra yağların sindirilmesine yardımcı olduğundan, enginar detoks besinleri listesinde önemli yer tutar.

 

wellness

2.Avakado

Avakado,Omega-6 yağ asitlerive omega-9 yağ asitleri açısından oldukça zengindir. Dolayısıyla kilo vermeye yardımcı bir besindir. Yağ yakmayı ve metabolizmayı hızlandırır. Düzenli olarak tüketildiğinde doğal bir detoks işlevi görür,kronik hastalıklardan korur,sindirime yardımcı olur.

 

wellness3.Pancar

Pancar, kırmızı rengini içerdiği betalainlerden alır.  Güçlü bir iltihab önleyicidir. Betalainler aynı zamanda hücre yapımında ve onarımında önemli rol oynar.Kırmızı pancar içeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin de güçlenmesine yardımcı olur.

 

wellness

4.Brokoli

Brokoli turpgiller familyasından gelen iyi bir antioksidandır.brokoli ve turpgiller familyasından olan diğer sebzelerin (karnabahar, lahana, Brüksel lahanası…) düzenli olarak tüketildiğinde kanser riskini düşürebileceği sonucu elde edilmiş. Brokolinin özellikle kadınlarda meme kanseri riskini düşürmek için bir diğer avantajı da östrojen seviyesini dengelemesi.Aynı zamanda detoks enzimlerini arttırarak vücudun toksinlerden temizlenmesine yardımcı oluyor.

wellness

5.Limon

Limon tüm narenciye grubu besinleri gibi Vitamin-C deposu bir antioksidandır.En güçlü doğal antibiyotiklerin başında yer alan limon, C vitamini ve mineral içeriğinden vücuttaki zehirli maddelerin atımı için idrar söktürücü özellik gösterir.Bu sayede vücudunuzu arındırarak, birçok hastalığı da önlersiniz.

 

wellness

6.Yesil Çay

Yeşil çay, E vitamini ve antioksidan içeriği açısından çok zengin bir bitkidir. Bunun yanında aktif madde olarak keteşinler ve polifenoller içerir.Kafein içeriği sayesinde aynı zamanda idrar söktürücüdür.

Metabolizmayı güçlendiren yeşil çayda, bulunan polifenol yağ oksidasyonu  vücudunuzun aldığı gıdalar içerisindeki kalori seviyesinin dengelenmesini sağlar.  Bununla birlikte bağırsakların çalışmasına yardımcı olduğundan dolayı daha kolay kilo verilmesini  sağlar.

wellness

7.Soğan ve Sarımsak

Soğan ve sarımsak aynı sebze familyasından gelir. Karaciğerin en güçlü antioksidanlarından biri olan glutatyon üretimini tetiklerler.Sülfür içeriği nedeniyle karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur ve antiboitik benzeri etkisiyle mikroplara karşı doğal direnç sağlar. Birçok faydalı mineral içerir, kansere karşı koruyucudur. Böbreklerin süzmesine yardımcı olur. Aynı zamanda antimikrobiyal ve bağışıklık sistemini güçlendiren etkileri vardır.

 

wellness

8.Zencefil

Düzenli olarak günde bir miktar zencefil tüketmek arterlerde meydana gelen yağlanmaları engeller ve felç riskini düşürür ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Bunun yanı sıra midede meydana gelebilecek bakteriyel enfeksiyonlara karşı bizi korur, öksürük ve boğaz tahrişlerini giderir,Zencefilde bulunan “gingerol” maddesi, kuvvetli bir antienflamatuar ve antioksidandır. Bu da vücuttaki iltihaplanmayla savaştığı ve hücrelerimizi yaşlandıran maddelerden kurtulmamıza yardımcı olduğu anlamına geliyor.

wellness

9.Ananas

Sindirimi kolaylaştırıcı enzimler içeren yapısı sayesinde ananas bağırsaklarınızı rahatlatarak hazmı kolaylaştırır.İçeriğindeki yüksek lif nedeniyle kabızlığı önlemeye yardım eder.C vitamini açısından portakaldan daha zengindir.Metabolizmanın hızlanmasını sağlayan meyve, yağların yakılmasında da oldukça etkilidir.Ananas diğer bütün meyvelerden farklı olarak protein emilimine yardımcı bir besin de içeriyor.

 

wellness

 

10.Yaban mersini

Antioksidan özelliği en yüksek olan besin sayılan yaban mersini  vücudu serbest radikallere karşı koruyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.Sadece bağışıklık sistemimizi güçlendirmekle kalmayan yaban mersini, aynı zamanda beynin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayarak hafızayı güçlendiriyor,unutkanlığı en aza indiriyor.Yüksek miktarda antosiyanin içermesi nedeniyle (antioksidan özelliği), hücreleri zehirli maddelerden koruma ve arındırmada çok faydalı.Yaban mersini ayrıca folik asit içerir. Bu, DNA’nın onarılmasına ve sentezlenmesine yardımcı olan, aynı zamanda kötü huylu hücrelerin mutasyonunu önleyen bir besin maddesidir.

wellness