Üsküdar Amerikan Lisesi Ve Tarsus Amerikan Koleji’nde İki Üst Düzey Atama 

Sağlık ve Eğitim Vakfı’na (SEV) bağlı Üsküdar Amerikan Lisesi ile Tarsus Amerikan Kolejinde iki yeni üst düzey görevlendirme gerçekleştirildi. Üsküdar Amerikan Lisesinin yeni Okul Müdürü Özgür Akas olurken, Amanda Sunderman Tarsus Amerikan Koleji’ne Başdanışman olarak atandı.

Sağlık ve Eğitim Vakfı, akademik düzeyi ve sosyal bilinci ile değer katan, çok yönlü, mutlu ve evrensel bireyler yetiştirme misyonu çerçevesinde, Vakıf bünyesindeki eğitim kurumlarından Üsküdar Amerikan Lisesi (UAA) ile Tarsus Amerikan Koleji’nde (TAC) iki yeni okul lideri ataması gerçekleştirdi.

UAAnın yeni Okul Müdürü Özgür Akas oldu

Üsküdar Amerikan Lisesi’ne (UAA) Okul Müdürü olarak Özgür Akas atandı.

9. sınıflar için hazırlanmış bir geometri kitabının yazarı ve görme engelli çocuklara matematik öğretmeyi amaçlayan ödüllü bir projenin tasarımcısı olan Özgür Akas, 25 yıllık eğitimcilik kariyerinde matematik öğretmenliği, bölüm başkanlığı, teknoloji liderliği gibi görevler yürütmenin yanı sıra öğretmenlere yönelik birçok mesleki gelişim çalışmasına katıldı. Eğitimde teknoloji kullanımı konusunda öğretmenlere ışık tutan pek çok uluslararası konferansta katılımcı ve konuşmacı olarak yer almıştır.

Amanda Sunderman TAC’nin ilk kadın Başdanışmanı

Bir diğer yönetici ataması da Tarsus Amerikan Koleji’nde (TAC) gerçekleştirildi. TAC Başdanışmanlığı görevine getirilen Amanda Sunderman; son iki yıldır 600 öğrencisi, 20 farklı ülkeden 110 öğretmeni ve çalışanı olan I-Shou International School Tayvan’da Eğitim ve Öğretim Direktörü ve Genel Müdür Vekili olarak görev yapmaktaydı.

Mayıs 2024’te College of William & Mary’de Eğitim Politikaları, Planlama ve Liderlik alanında doktora çalışmasını tamamlayacak olan Amanda Sunderman, Massachusetts College of Liberal Arts’ta Liderlik Akademisi ve Müdürlük Lisans Programını bitirdi ve Principal’s Training Center’dan Uluslararası Liderlik sertifikası aldı. Yüksek lisanlarını University of Colorado’nun “Eğitimde Eşitlik” ve “Çok Kültürlü ve Çift Dilli Eğitim” Programlarında 2006 ve 2009 yıllarında tamamladı. Lisans derecesini Gordon College’dan alan Amanda Sunderman, Ağustos 2022 itibarıyla TAC’nin ilk kadın Başdanışmanı olarak göreve başladı.

Sağlık ve Eğitim Vakfı hakkında:

Sağlık ve Eğitim Vakfı; Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji ve Talas Amerikan Ortaokulu mezunları tarafından 1968 yılında kurulmuştur. Gelişen Türkiye’ye hizmet ilkesini temel alan vakıf, gelişen ve değişen dünyada; uluslararası eğitim standartlarını benimseyerek, akademik düzeyi ve sosyal bilinciyle fark yaratan bireyler yetiştiren köklü eğitim kurumlarını geliştirmek ve sürekliliğini sağlamak amacıyla çalışmaktadır.

Sağlık ve Eğitim Vakfı, hizmet verdiği alanlarda tüm kurumlarıyla, geçmişten gelen güçlü geleneği geleceğe taşımayı hedeflemektedir. SEV; Türk eğitim sisteminde önemli bir yere sahip olan Amerikan Liseleri ile yardımsever, yaşadığı topluma ve dünyaya saygılı, kendine güvenen, ne istediğini bilen öğrenciler yetiştirirken üstün nitelikli eğitim hizmetlerini yaygınlaştırmakta, yayıncılıkta ise çocuk edebiyatına yön verecek kitaplar üreterek kaliteli ve güvenilir referans yayınlara imza atmaktadır. SEV; faaliyet alanında bulunan tüm hizmetleri sürekli geliştirmek ve çağdaş dünyanın araçlarını kullanırken özünü ve değerlerini korumak vizyonuyla hareket etmektedir. Çoğunluğu Amerikan Okulları mezunlarından oluşan Mütevelli Heyeti ve heyetin seçtiği Yönetim Kurulu tarafından idare edilen SEV’de, Mütevelliler ve Yönetim Kurulu üyeleri gönüllü olarak hizmet vermektedir. Vakıf’ta, Yönetim Kurulu’na bağlı olarak çalışan ve içerisinde mezunların da bulunduğu profesyonel kadro da SEV kurumlarının devamlılığı, gelişimi ve yönetiminden sorumlu olarak görev yapmaktadır.