Ünlü Moda Tasarımcısı Philipp Plein Yüz Şeklinize Uygun Güneş Gözlüğü Modelleri Öneriyor

Geçtiğimiz günlerde ilk defa İstanbul’a gelen ve Opmar Optik mağazalarını ziyaret eden Philipp Plein yüz tiplerine göre uygun gözlük nasıl seçilmeli ile ilgili önerilerde bulundu.

Güneş gözlüğü seçimi denildiğinde öncelikli olarak belirlenmesi gereken kriter yüz şekli diye belirten Philipp Plein;  Yüz şekline uygun seçilmeyen gözlük modelleri yüz şeklini ya da ifadesini istemediğiniz şekilde gösterebilir. Kendi yüz tipinizi belirlemek için öncelikli olarak bir ayna karşısına geçmeniz ve saçlarınızı gergin bir şekilde geriye doğru toplamanız gerekir. Daha sonra yüzünüzü serbest bırakıp herhangi bir mimik yapmadığınızda yüz şeklinizi çok daha net belirleyebilirsiniz.

Oval Yüzler

Oval yüzler, en şanslı yüz tipi diyebilirim. Hemen hemen bütün güneş gözlüğü modellerini kullanabilirler, oval yüzler yumuşak ve uyumlu konturlara sahiptir. Küçük bir alın, yuvarlak bir çene ve çekik elmacık kemikler oval yüzlerin en spesifik özelliği. Gözlük modelleri için ideal yüz şekli diyebilirim.  Bunun nedeni ise her türlü tasarım ve büyüklük ile uyumlu olması. Oval yüz tipine; kare, dikdörtgen, cat-eye, pilot, damla, diamond gibi farklı çerçeve modelleri yakışır. Oval yüz tipleri sadece yuvarlak ve oval gözlük tiplerinden uzak durması gerekir. Bunun nedeni ise oval ve yuvarlak gözlük modelleri oval yüzleri daha dolgun ve geniş gösterebilir. Philipp Plein fall/winter kış güneş gözlüğü koleksiyonundan SPP074_700 modelini önerebilirim.

Yuvarlak Yüzler

Yuvarlak yüzler çene bölgesi daha yuvarlak ve yüz daha kısa olduğu için daha toplu görünen bir yüz tipi. Yumuşak ve düz konturlara sahip geniş ve belirgin elmacık kemikler ile geniş algılanabilecek bir yüz tipidir. Yuvarlak yüzler için belirgin olmayan, ince çerçeveler önerebilirim. Daha ince hatlı, sapları metal, çerçevesi yok gibi olan, yüz genişliğini vurgulamayacak keskin kenarlı gözlük modelleri tercih edilmelidir. Kare ve dikdörtgen çerçeve modelleri yuvarlak yüzler için idealdir. Kapalı çerçeve modelleri ve alt çerçevesi olmayan modeller yuvarlak yüzleri daha uzun ve zayıf gösterebilir. Philipp Plein yeni sezon gözlüklerinden SPP072_709 modeli yuvarlak yüzler için öneriyorum.

Kalp ya da Üçgen Yüzler

Geniş bir alın ve çıkık elmacık kemikler belirgin özellikleridir. Aynı zamanda çene bölgeleri görece daha sivridir. Kalp ya da üçgen yüzler için ince kenarları olan kedi, oval ve yuvarlak gözlük modelleri önerilir. Gözlük camlarının alt kısmı küçük ve yukarı doğru genişleyen pilot ve damla modellerde kalp ve üçgen yüzlerin alnı ile güzel bir kontrast yakalar diyebilirim. Bizim yeni sezon koleksiyonumuzun en hit parçalarından biri olan SPP066_6ZE modelini bu yüz tipleri için önerebilirim.

Uzun ya da Dikdörtgen Yüzler

Uzun ya da dikdörtgen yüzler için ideal olan çerçeve modelleri ise oval, yuvarlak, bombeli çerçevelerdir. Belirgin detaylara sahip kapalı ve kalın çerçeveler bu yüz tipleri ile uyumludur. Kalın saplar ve geniş köprü detayları bulunan gözlük modelleri de uzun ya da dikdörtgen yüzlerin rahatlıkla kullanabileceği modellerdir. Böyleye daha cool bir hava yakalanır, kış aylarının bence vazgeçilmez formu oversize’lar. Oversize modellerimiz arasında da en çarpıcı modelimiz SPP078_6AA Philipp Plein ergonomik yapısı ve yüksek koruma UV400 camları ile müthiş bir tercih olabilir.