Umutsuzlukla Başa Çıkmanın Yolları

Hayatımızın çeşitli aşamalarında hepimiz umutsuzluğa düşeriz. Umutsuzluk bazen karşı karşıya olduğumuz zorluklardan çıkış yollarını görmemizi engeller. Kişisel Gelişim Uzmanı Turhan Güldaş umutsuzluğa yol açan faktörleri ve bu durumla baş etmenin yollarını anlattı.

Son dakikaya bırakmak umutsuzluğu artırır

İnsanın içinde bulunduğu durumlar bazen umudunu yitirmesine neden olabilir. Ancak zorluklar karşısında çıkış yollarını kapatan da umutsuzluğun kendisidir. Bu noktaya gelindiğinde ne yapılması gerektiğini anlatmadan önce bu noktaya gelmemenin yollarını bilmek gerekiyor. Önemli olan hiçbir şeyi son dakikaya bırakmamaktır. Bir sınava girecek olan kişi hiç çalışmayıp sınav saati geldiğinde umutsuzluğa düşer, sağlığına dikkat etmeyen kişi ciddi bir hastalığa yakalanınca umutsuz olur, iş görüşmesine gidecek kişi firmayla ilgili ön araştırma yapmazsa veya kendini görüşmeye hazırlamazsa sonuç alamayacağını düşünür. Yani aslında umutsuzluğa düşmemek için henüz zaman varken daha özenli ve dikkatli davranmak gerekir.

Ölüm dışında herşeyin çaresi vardır

Çok klasik bir cümle olsa da gerçekten de hayat tam da budur. En zor durumlarda bile hayatın içerisindeki en kötü senaryoyu hatırlamak gerekir. En kötü senaryo ölümdür. Dolayısıyla ucunda ölüm olmayan bir şey umutsuzluk gerektirmez. Umutsuzluk panik unsurunu da beraberinde getiren bir durumdur. Önemli olan en zor durumda bile bir adım geriye çekilip olaya dışarıdan bakmaya çalışmaktır. Ölüm dışındaki her seçeneğin içinde yaşam barındırdığını gördüğünüzde mutlaka bir umut yeşerecektir.

Her zorluk aynı zamanda bir kazançtır

Kötü aslında iyidir. Çünkü ondan gerekli dersleri çıkarabilmek mümkündür. Sağlığınıza dikkat etmezseniz hasta olursunuz, bütçenize göre harcama yapmazsanız borçlanırsınız, sınava hazırlanmazsanız kazanamazsınız. Ama daha sonrası için tüm bunlar size tecrübe olarak döner ve aynı hataları tekrarlamazsanız er ya da geç olumlu sonuçlara ulaşırsınız. Dolayısıyla karşınıza çıkan ve sizi umutsuzluğa iten durumların ileride sizin için bir kazanç olacağını düşünün. Bu düşünce sizin karşınızdaki zorluğa daha farklı bakmanızı sağlayacak ve baş etmenizi kolaylaştıracaktır.

Herşeyi akıl ve mantık süzgecinden geçirin

Akılla ilgili olmayan her şey mucizedir ve gerçekleşmesi imkansıza yakındır. Ancak mantık süzgecinden geçen her şey mümkündür. Akıllı insan sorun çözen insandır ama daha akıllı insan problem olmadan gerekli önlemleri alandır. Hayat bazen insanın önüne keskin virajlar veya yol ayrımları getirir. Bu kimi zaman sizin tercihlerinizle kimi zaman da hayatın akışıyla gerçekleşir. Bu noktada yine soğukkanlı bir şekilde en doğru kararı vermek gerekir. Örneğin bir ayrılık acısı mı yaşıyorsunuz? Bunun daha doğru bir insanla karşılaşacağınıza vesile olacağını düşünmeniz gerekir. Her konuda pozitif olursak ve en baştan kontrolü elimizde tutarsak umutsuzluk noktasına gelmeyiz.

Mantra yazın

Sakin, akılcı ve soğukkanlı bir değerlendirmeyle çıkış yolu bulmayı sağlayan yardımcılardan biri mantra yazmaktır. Yazı; şekil haliyle bilinci meşgul ederken bilgi yani hayata dair telkinlerimiz, isteklerimiz içeriye bilinçaltımıza girer. Mantra kişisel gelişimde en etkili yöntemlerin başında gelir. Bilinçaltındaki programları değiştirmemize yarayan bu yöntem, istediğimiz davranış kalıplarını oluşturmamıza yardım eder. Kendinize pozitif telkinde bulunmanın yolu mantra tekniğini uygulamaktır. Uzun bir süredir on binlerce kişi tarafından uygulanan “Bugün daha mükemmel bizi yaratıyoruz.”  mantramı herkese öneriyorum.  Hayatınıza olumlu yansımalarını kısa zamanda görebilirsiniz. Bu mantranın kelimeleri özenle seçilmiştir. Her kelime pozitiftir ve beyne pozitif hedefler telkin eder. Bu mantrada önemli olan bugündür. Ne geçmiş ne de gelecek, şimdi önemlidir. Geçmişte ne yaşadıysanız yaşadınız, hepsi geçmişte kaldı ve bugünden itibaren daha iyisini yapın. Eğer hatalar yaptıysanız bundan sonra onları yapmayın, tekrarlamayın.