Avrupa Kod Haftası’nda 10. Yıl

Kod yazmanın öneminden ve bu konunun ne kadar ciddiye alındığına değinmemize gerek yoktur. İlk öğretimde bile verilen basit ve eğlenceli kodlama dersleri ile konunun zorluğu ortadan kaldırılıyor. Hali hazırda bu konuya da destek veren Apple, Swift Playground adlı uygulamasıyla, 7’den 77’ye herkese kodlama eğitimi vermek üzere geliştirdi.

Her yıl Ekim ayında çeşitli etkinliklerle kutlanan Avrupa Kod Haftası, bu yıl da 8-23 Ekim tarihlerinde gerçekleşti. İlk yılından bu yana Avrupa Kod Haftası’nı destekleyen Apple, geleneği bozmadı. Avrupa’nın her yerinden eğitmenler, öğrenciler, politika yapıcılar ve kod yazma tutkunlarıyla birlikte çalışan Apple, eğitmenlerin Avrupa Kod Haftası’nı kutlamalarına yardımcı olmak için Celebrating You Eğitmen Kılavuzu’nu ve Inclusive App Design etkinliğini hazırladı. Celebrating You Eğitmen Kılavuzu bölgedeki 18 ülkenin diline çevrildi. Bu diller arasında ilk kez Ukraynaca da yer aldı. Bu kılavuza ek olarak sunulan Inclusive App Design kılavuzuysa öğrencilerin tutkularını ve fikirlerini, kapsayıcılığı ve erişilebilirliği göz önünde bulunduran uygulamalara dönüştürmelerine yardımcı oluyor.

Ülkemizde de çeşitli ve dopdolu bir etkinlik serisiyle kutlanan Avrupa Kod Haftası’na Saint Joseph’e bağlı Küçük Prens ve Hisar okulları gibi eğitim kurumları ile yapılan Eğitimin Dijital Yolculuğu ve tüm öğrencilerin katılabildiği açık online kodlama atölyeleri düzenlendi. Siz de bu harika haftayı kutlamaya katılmak, kodlama dünyasının bir parçası olmak istiyorsanız buraya tıklayarak atölyeleri takip edebilirsiniz.