Türkiye’nin En Büyük Sabit Dijital Deneyim Merkezi Açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür AŞ, Türkiye’nin en büyük sabit dijital deneyim merkezi niteliğindeki “Dijital Deneyim Müzesi”nin kapılarını ziyarete açtı.

Türkiye’nin En Büyük Sabit Dijital Deneyim Merkezi Açıldı

Gençler ve çocuklar için kültür sanatta geleceği inşa etmeyi hedefleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden KÜLTÜR AŞ ile yenilikçi ve çağdaş yaklaşımlarla yeni değerler yaratmaya devam ediyor. Bu kapsamda, Avrupa’nın “en”leri ve “ilk”lerine de ev sahipliği yapacak olan İBB Kültür AŞ Dijital Deneyim Müzesi, ziyarete açıldı. Yerli yaratıcılığın küresel bir deneyimle buluşma noktası olan müzede, 3 ve 4 boyutlu deneyim olanağı sağlayan tüm teknolojiler için gerekli yazılımlar Türk yazılımcılar tarafından geliştirildi. İBB Kültür AŞ Dijital Deneyim Müzesi’nde TUCE Investment iş birliği ile yaratıcı konsept içerik tasarımları Project İstanbul imzalı. Kapsayıcı deneyimi desteklemek üzere inşa edilen tüm bu teknolojiler, her yaştan ziyaretçinin müzeyi her ziyaretinde farklı ve eşsiz bir deneyim yaşaması için incelikle tasarlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Kültür AŞ bünyesinde sanatseverlerle buluşacak. Dijital Deneyim Müzesi, ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunmak amacıyla dijital teknolojiler ve multidisipliner yaklaşımla hazırlanan etkileşimli sergilere ev sahipliği yapıyor. Müze ile ziyaretçilere dinamik bir öğrenme ortamı sağlamak ve etkileşimli teknoloji deneyimini tam anlamıyla sunabilmek amaçlanıyor. Bu doğrultuda; dijital medya, sanal ve artırılmış gerçeklik, dokunmatik ekranlar gibi farklı etkileşimli teknolojik ögelere yer veriliyor. Bu teknolojilerin başında “Yapay Zekâ”, “Sanal Gerçeklik”, “Etkileşimli Ekranlar”, “Kızılötesi” ve “Derinlik Algılama Sensörleri” bulunuyor.

Yerli yaratıcılığın küresel bir deneyimle buluşma noktası olan müzede, 3 ve 4 boyutlu deneyim olanağı sağlayan tüm teknolojiler için gerekli yazılımlar Türk yazılımcılar tarafından geliştirildi. Kapsayıcı deneyimi desteklemek üzere inşa edilen tüm bu teknolojiler, her yaştan ziyaretçinin müzeyi her ziyaretinde farklı ve eşsiz bir deneyim yaşaması için incelikle tasarlandı. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Göreve geldiğimizde sayısı 4 olan İBB kurumumuzun sorumluluğundaki müzeleri, 4,5 yılda 4’ten tam 22’ye çıkarttık. Bu, değerli bir başarıdır. Bu müzelerin önemli bir bölümü, tarihi alan ve yapıların yeniden işlevlendirilmesiyle hayata geçti. Müzelerimiz, bugünle geleceği buluşturan, çok özel mekanlar oldular. Şehrimize kazandırdığımız bu eserler, İstanbul’dan, özellikle memleketimizin ve dünyanın dört bir yanından, tam 11,5 milyon ziyaretçi ağırladı.”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Açıkladı: Avrupa’nın ve Türkiye’nin En Büyük Dijital Deneyim Müzesi Açılış Haftasına Özel 24 Yaş Altındaki Gençlere Ücretsiz

Türkiye’nin metrekare bazında en büyük sabit dijital deneyim müzesini açtıklarını kaydeden İmamoğlu, “2.000 metrekareye yayılan bu müze, İstanbul’un ilk tam kapsamlı dijital müzesi olma özelliğini de taşıyor. İBB Kültür AŞ Dijital Deneyim Müzesi, yeni nesil bir müzecilik anlayışının da özel bir örneği. Dijital sanata ve bilime etkileşimli biçimde erişme imkanı da sunuyor olacak. Tabii burada, zaman içerisinde değişen konseptlerle, yeni yazılımlarla heyecan verici yolculuğuna da sürdürülebilir bir şekilde devam edecek. Bir de gençlerimiz için özel bir müjdemizi duyuralım. Müzemiz bir hafta boyunca, 24 yaş ve altındaki tüm gençler için ücretsiz olacak. Müzemizi ziyaret etmek isteyen 24 yaş altı gençlerimiz, bu kampanyadan yararlanmak için, ‘Radar İstanbul’ uygulamasından aldıkları QR kod ile girişlerini yapabilirler. Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Dijital Deneyim Müzesi, Önümüzdeki Zamanlarda Yerli Yabancı Dijital Medya Sanatçıları ve Dünyanın Önde Gelen Sanat Kurumları İle İş Birlikleri Oluşturacak

İBB Kültür AŞ Genel Müdürü Murat Abbas, Dijital Deneyim Müzesi hakkında şunları söyledi: “İBB Kültür AŞ olarak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ortaya koyduğu ’yeşil, adil, yaratıcı bir kent’ vizyonundan ilhamla 4,5 yıldır şehrin kültür sanat hareketini bir adım öne taşımaya, dünya standartlarında çalışmalara imza atmaya gayret ettik. Kapsayıcı, her zevke hitap eden, değer katan, kültür ve sanatla daha yaşanabilir bir şehir yaratmak üzere var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.”

İBB Kültür AŞ’nin erişilebilirliği merkeze alan vizyonu ile kültür sanatı bugüne kadar 20 milyonun üzerinde İstanbullu katılımcıyla buluşturduğunu belirten Murat Abbas, “35 yıllık Kültür AŞ tarihinde 4,5 senedir liderliğini yürüttüğümüz yeni bir vizyonla geleceği yakalayan içeriklerle dijitalleşmeyi ilk kez uygulamaya aldık. Müzelerimizde tarihi, dijital sanatla bir araya getirdik. Dijital Deneyim Müzesi ile kültür sanatta geleceğe köprü olma yolculuğumuz devam ediyor. Müzenin güncellenebilir bir teknolojik altyapıya sahip olması, yerli ve yabancı yeni medya sanatçıları ve dünyanın önde gelen sanat kurumları ile yapılacak iş birliklerinde büyük avantaj sağlayacak. İnanıyorum ki müzemiz, çok kısa içerisinde öncü dijital sanat müzelerinden biri olacak.” diye konuştu.

Abbas, Dijital Deneyim Deneyim Müzesi’nin açılış konseptinde çağın getirdiği teknolojik yeniliklere odaklandıklarını; ziyaretçilerin tarihin önemli mucitlerinden Nikola Tesla serüvenine de şahit olacaklarını ifade ederek, “4 ana odadan oluşan müzemizin her biriminde etkileşimli interaktif deneyimler mevcut. Müze, önümüzdeki altı ay boyunca, hayatımızı değiştiren ve geleceğe yön veren icatların sahibi Nikola Tesla’nın serüvenini sanal olarak deneyimleme fırsatı sunacak. İstanbul’u mitleri ve tarihi değerleri ile su altından keşfedeceğiniz bir dijital macera da artırılmış gerçeklik ile ziyaretçilerle buluşacak. Minik ziyaretçilerimiz dijital teknolojileri kullanarak hayallerindeki İstanbul’u yaratabilecekleri bir deneyim yaşayacak.” diye konuştu.

Dijital Deneyim Müzesi, Yeni Nesil Müzecilik Anlayışı ile Şehrin Yeni Çekim Merkezi Olacak

Haftanın her günü ziyarete açık olan Dijital Deneyim Müzesi, aynı zamanda Night Shift (gece seansı) ile ziyaretçilere teknolojinin, kültür ve sanatla iç içe geçtiği bir atmosfer sunacak. İBB Kültür AŞ’nin yeni nesil müzecilik anlayışıyla uyumlu bir şekilde tasarlanan projesi kapsamında; ziyaretçiler farklı sanat disiplinlerinden örnekleri deneyimleme şansı yakalayacaklar.

Müze, Yeni Nesil Sanat ile Gençlere de Kapı Aralayacak

İBB Dijital Deneyim Müzesi’nde, sanata ve özellikle genç sanatçılara alan yaratma misyonundan hareketle, kendilerini ifade edebilecekleri ve eserlerini gösterebilecekleri alanlar sunulacak. Bunun bir örneği olarak; İBB Kültür AŞ’nin kısa süre önce başlattığı Gençlere Alan Açık: Medya Sanatı Yarışması’nda Seçici Kurul tarafından seçilen eserler müzede sergilenmeye başlayacak.