Titanyumla Taçlanan LONGINES PILOT MAJETEK

Geçtiğimiz yıl kanatlı kum saati logolu marka, LONGINES PILOT MAJETEK’i piyasaya sürerek kendine özgü bir tasarımla pilot saatlerinin geri dönüşünü müjdelemişti. 2024 yılındaysa LONGINES PILOT MAJETEK PIONEER SERİSİ, İsviçre Resmî Kronometre Test Enstitüsü (COSC) tarafından kronometre sertifikalı olarak, Grade 5 titanyum malzemesiyle, koyu gri ve siyah renklerde, yalnızca 1935 adet üretimler tekrar lanse ediliyor. Bu saat, en büyük kaşiflerin tarihe geçen seyahatlerinde kullandıkları hassas mekanizmalarla bilinen Longines’in köklü mirasını sürdürüyor.

Longines, Pilot Majetek modelini 1 Nisan 1935 tarihinde İsviçre, Bern’deki Uluslararası Sınai Mülkiyet Ofisi’nde tescil ettirdi. Başlangıçta havacılar için tasarlanan bu saat, yıllar içerisinde güvenilir, dayanıklı ve hassas saat arayışındaki halkın da gözdesi haline geldi. 2023 yılında, ilk saatin piyasaya sürülmesinden neredeyse 90 yıl sonra, bu eşsiz pilot saati yepyeni teknik ve ergonomik özelliklerle baştan yaratılmıştı.

Bu yılsa koleksiyon, çelikten çok daha hafif ve çok daha dayanıklı Grade 5 titanyum alaşımından yapılmış özel bir model kazanıyor.  Longines Pilot Majetek Pioneer Serisi, modelin doğuş yılına ithafen yalnızca 1935 adet üretiliyor. Önceki modellerden esinlenerek saatin orijinal havasını koruyan bu işlevsel model, yastık biçimli kasanın üzerinde kenarları yivli, çift yönlü döner bezeli ile öne çıkıyor.

Yenilikçi bir mekanizmayla donatılmış Grade 5 titanyumdan 43 mm’lik kasanın dış kısmında, saat 9 yönünde, “1935” işlemeli bir plaka yer alıyor. Camın içinde yer alan ve hareket ettirilebilen ışıltılı üçgen gösterge, diğer bir deyişle “Başlangıç Zamanı Göstergesi” ile birlikte, yivli döner bezel sistemi 10 bar’a (100 m) kadar su geçirmezliği garanti ediyor. Safir kristalden bağımsız olan üçgen gösterge, kristalin altında ve kadranın üzerinde yer alıyor. Tarihi 1935 modelinde, bezel ve göstergeli cam birlikte dönüyordu. Yenilenen modeldeyse sabitlenen safir kristal, yeni kasanın su geçirmezliğine katkıda bulunuyor.

Cesur tasarımla son teknolojiyi buluşturan Longines Pilot Majetek Pioneer Serisi, gücünü Longines’in özel L893.6 mekanizmasından alıyor. Toplam 72 saatlik güç rezervine sahip, silikon denge yayı ve yenilikçi bileşenlerle donatılmış bu mekanizma, manyetizma direncinde ISO 674 standardının gereksinimlerini on kata kadar aşıyor. Saat aynı zamanda bağımsız bir kontrol kuruluşu olan İsviçre Resmî Kronometre Test Enstitüsü (COSC) tarafından verilen kronometre sertifikasını taşıyor. Sertifikalandırma sürecinde, saatin mekanizması ve kasasının kullanıcıya sunulmaya hazır hali, 15 gün aralıksız bir şekilde teste tabi tutuluyor. Bu süreçte saatin tamamı, hassasiyetini tasdiklemek üzere üç farklı hava sıcaklığında, farklı konumlarda fonksiyonel testlerden geçiyor.

Yeni model, mat siyah tanecikli kadranıyla göz dolduruyor. Mavi ışıltılı gri renkte Super-Luminova® kaplamalı rakamlar, ray görünümlü dakika işaretlemesiyle tamamlanıyor. Baton ibreler ise yine mavi ışıltılı gri Super-LumiNova® kaplamasıyla dikkat çekiyor. Kadranın saat 6 konumunda alçaltılmış, büyüklüğüyle göz alan küçük saniye kadranı, yivli bezel ile birlikte bu pilot saatinin orijinal işlevsel karakterini hatırlatıyor.

Longines Pilot Majetek Pioneer Serisi siyah teknik kumaş kayışla tasarlandı. Sınırlı sayıda üretilen bu seri, aynı renkte bir Heritage kutusunda sunuluyor.