Stradivarius’tan Yüzde 100 Geri Dönüştürülmüş Denim Koleksiyonu

Stradivarius, %100 geri dönüştürülmüş denimden yapılan ilk koleksiyonu olan Ø Waste Denim’i sundu. Parçalarının her biri, farklı türde kullanılamayan giysilerden, ayrıca üretim artıklarından ve geri dönüştürülmüş plastik şişelerden gelen %100 geri dönüştürülmüş liflerden yapıldı.


Ø Waste Denim etek, şort, ceket, pantolon, elbise, bralet ve çanta olmak üzere toplam 9 ürün grubundan oluşan döngüsel bir koleksiyon. Parçalar mavinin üç farklı tonunda üretildi ve son derece yumuşak. Ayrıca, sonraki geri dönüşümü kolaylaştırmak için metal perçinler, etiketler ve diğer unsurlar mümkün olduğunca kullanılmadı.

Ø Waste Denim projesi döngüsel ve yakında üretilen bir ürün oluşturma amacı ile doğdu. Sürecin büyük bir kısmı  (giysinin elyafa dönüştürülmesi, ondan yeni iplik üretilmesi, yeni kumaşın dokunup yıkanması) yakınlık ilkesi dikkate alınarak ve daima tersine lojistik taşımalar uygulanarak gerçekleştiriliyor.

Ayrıca, tüm bu sürecin kullanılamayan giysilerin tekstil olmayan kısımlarının (düğme, fermuar veya etiket gibi) manuel olarak çıkarılmasından oluşan ilk kısmı, sosyal dışlanma riski altındaki kişilerin işgücüne entegrasyonu için çalışan iki kuruluşla işbirliği yapılarak gerçekleştiriliyor.