Sputnik V Aşısı Türkiye’ye Geldi mi? Yan Etkileri neler? Aşıdan Sonra Ağrı Kesici…

Sputnik V aşısı hakkında yeni detaylar ortaya çıktı. Türkiye’nin Covid-19 salgın mücadelesinde önemli gelişme!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün yapılan Bilim Kurulu toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’de kullanılmaya başlanacak olan Sputnik V aşısı hakkında yeni detaylar…

Türkiye Covid-19 salgını ile mücadelesinde aşı rekoru kırıyor. Her gün binlerce insan aşılanıyor. Gece geç saatlere kadar oluşan aşı kuyrukları ile günlük doz sayısı 1 milyonu geçti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün gece Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Saat 24 itibariyle, 18.584 merkezde 47.314 sağlık çalışanımız 1 Milyon 416 Bin 795 doz aşı yaptı. Elleriniz dert görmesin arkadaşlar.” ifadelerini kullandı.

Sputnik V aşısı Türkiye’de Ne Zaman Uygulanacak?

Türkiye’de koronavirüse karşı sürdürülen aşılama çalışmalarında, Sinovac ve Biontech aşılarından sonra Rusya’nın Sputnik V aşısının da devreye gireceği belirtildi. 

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Sputnik V aşısının 2 hafta içinde uygulamaya girmiş olacağını belirterek, “Rus aşısının da koruyuculuk oranı çok yüksek, yüzde 97” dedi.

Aşıdan Sonra Ağrı Kesici Alınır mı?

Doç. Dr. Savaşçı, penisilin alerjisi bulunanların aşı olup olmayacağına ilişkin şunları kaydetti: “Bu alerjisi olanlar gönül rahatlığı ile aşı yaptırabilir. Gebeler gebeliğin ilk 3 ayından sonra emziren anneler gönül rahatlığı ile yine bu aşılarımızı yaptırabilirler. Halkımız güvenerek aşısını yaptırsın. Aşı yaptırdıktan sonra banyo yapmalarında bir sakınca yok. Ağrı kesici çok miktarda almadıkları sürece olumsuz bir etkisi olmaz; ama çok abartmamak lazım çünkü antikor oluşumunu olumsuz etkileyebilir. İlk 3 günde ağrı kesici alınmaması önemli. Çok şiddetli baş ağrısı, kas ağrısı varsa tabi ki eziyet çekmesinler; alabilirler, miktarı abartılı şekilde almasınlar. Aşılar; mide bulantısı, kol, kas ağrısı yapabilir, hafif grip belirtileri yapabilir. Burada da dikkat edilecek husus; aşı yaptırdıktan sonra herkes kendi doktoru gibi tedbirli davransın.”