Sinesözlük: Sinemaya Giriş Kitabı

Birçok dergide ve gazetede sinema, deneme, araştırma/inceleme yazıları yayımlan Olcay Bağır’ın ilk kitabı Sinesözlük, Kara Karga Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.  

Olcay Bağır’ın kaleme aldığı “Sinesözlük”, sinemanın masalsı dünyasına kapı aralıyor. Bir başucu kitabı olarak Sinesözlük, sinema sanatına adım atanlar için kılavuz niteliğinde.

Okuru seyirci koltuğundan kaldırarak perdenin diğer tarafına davet eden Sinesözlük, sinema tarihi, türler, akımlar ve alana dair terimleri sade bir dille derinlemesine açıklarken sinemayla ilgilenen okura da güncel bir metin, bir kaynak çalışma sunuyor.

Olcay Bağır, kitabıyla ilgili “Sinesözlük 101 maddeden oluşuyor ve bu 101 maddede sinema tarihi, türler, akımlar ve alana dair terimler yalın bir dille anlatılıyor. Kitabın alt başlığından da anlaşılacağı gibi bir tür ‘sinemaya giriş’ kitabı olmak amaçlandı.” ifadelerini kullandı.

Yalnızca film izleyen değil sinema üzerine okumalar da yapan sinemaseverler, sinema öğrencileri ve araştırmacılar için bir kaynak çalışma olarak tanımladığı kitabıyla ilgili Bağır, “Sinema alanında elbette çok fazla kitap var. Ancak Sinesözlük’teki neredeyse her bir madde üzerine ayrı bir kitap hazırlanabilecekken derli toplu bir şekilde tümünü tek kitapta toplama fikri çok daha cazip geldi.” dedi.

Olcay Bağır son olarak, “Bu kitabın, okuyucunun sinemayı daha yakından tanımasında, sevmesinde ve bu konuda basit seyirci koltuğundan kalkarak bilinçli seyirci koltuğuna oturmasında en küçük bir faydası bile olursa bu tek mutluluk kaynağı olacaktır.” şeklinde konuştu.