Sinarin Nedir? Mucize mi? Karaciğeri Yeniliyor…

Sinarin Nedir, Sinarin Faydaları, Sinarin Nelerde Bulunur, Sinarin Hangi Yiyeceklerde Bulunur? Sinarin Enginar… Sağlık köşemizde bugün sizler için karaciğere mucizevi faydaları olan Sinarin’i ele alıyoruz.

Sinarin Nedir?

Sinarin , bir hidroksisinamik asit türevi ve enginarın biyolojik olarak aktif bir kimyasal bileşenidir . 

Akdeniz ülkelerinde ve Güney Avrupa’da yetişen papatyagiller familyasından olan Enginarın faydalarını hepimiz biliyoruz. Sinarin de enginarda bulunan safra salgılatıcı özelliğe sahip bir maddedir. Sinarin vücut için oldukça faydalıdır ve çok az yiyecekte bulunur. Bunlardan bir tanesi de papatyagiller familyasından olan enginardır.

Sinarin maddesi karaciğerde bulunan dokuları uyarır, fazla kolestrol üretimin önüne geçer bu özellikleri ile vücut sağlığı için oldukça faydalıdır.

Sinarin Faydaları?

Yeterli miktarda sinirin maddesi yiyeceklerden alındığında sindirim sistemi düzenli çalışır,

Yeme bozuklukları ve çeşitli nedenlerden dolayı alınan yağların vücutta sindirilmesini sağlar,

İdrar yolları sağlığını korur,

Bulantı, gaz ve şişkinlik gibi durumların ortaya çıkmasını engeller.

Sinarin Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Sinarin maddesinin en çok bulunduğu sebze enginardır. Papatyagiller familyasından olan enginarın yaprak kısmındaki sinirin oranı gövdeye göre sekiz kat daha fazladır. Enginar içinde farklı bir çok vitamin bulunur ancak sinirin maddesi oran olarak daha fazla bulunmaktadır. Düzenli olarak tüketilen enginar karaciğere ve safrakesesine oldukça faydalıdır.